تکنولوژی

3G و 4G همچنان انتخاب اغلب کاربران اینترنتی

نسل ۳ و ۴ اینترنت همراه، بیشترین مصرف اینترنت را به خود اختصاص داده‌اند و تا پایان خردادماه، ۸۹.۶۷ درصد کاربران از 3G و 4G استفاده می‌کنند، این در حالی است که در مقایسه با سه ماهه پایانی ۱۴۰۰، حدودا ۴۰۰۰ مشترک به استفاده از فیبر نوری روی آورده‌اند.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از  ایسنا، انواع سرویس‌های موجود اینترنت در ایران، به‌دلیل داشتن ویژگی‌های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می‌شود. یکی از انواع اینترنت پرسرعت، اینترنت ثابت شامل ADSL، VDSL  و FTTx است که به یک مکان مشخص محدود هستند، سرویس‌های ثابت بی‌سیم ازجمله TD-LTE و اینترنت نقطه‌به‌نقطه بی‌سیم نیز از دیگر اینترنت پرسرعت است؛ با این تفاوت که در همان حوزه مکانی قابلیت اتصال بی‌سیم را دارند.

در کنار سرویس‌های اینترنت ثابت، اینترنت همراه است که در سال‌های گذشته در مقایسه با اینترنت ثابت، رشد بیش‌تری داشته و در مواردی حتی سرعت بیش‌تری ارائه می‌دهد. این سرویس‌ها، قابلیت استفاده در تمامی نقاط تحت پوشش اپراتور خود را دارند، اما به‌دلایلی هم‌چون دوری از شبکه پوشش شهری اپراتور خود ثبات قطعی سرعت و کیفیت سرویس وجود ندارد.

خدمات سرویس‌های همراه روی گوشی‌های تلفن همراه یا سایر تجهیزات سیم‌کارت‌خور مانند تبلت‌ها قابل دریافت است و خدماتی از قبیل اینترنت نسل دو، نسل سه و چهار ارائه می‌دهد. با گذشت زمان، اینترنت نسل‌های ۳ و ۴ اینترنتی در مقایسه با دیگر انواع اینترنت، رشد بیش‌تری دارند. براساس آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۱،  استفاده نسل‌های سه و چهار اینترنتی، با ۹۷ میلیون و ۸۳۹ هزار و ۸۳۱ مشترک، به ۸۹.۸۷ درصد رسیده، این در حالی است که در سه ماهه چهارم ۱۴۰۰، این آمار با ۹۵ میلیون مشترک، به ۸۹.۶۷ درصد رسیده بود.

پس از آن اینترنت پهن‌باند DSL است که با هشت میلیون و ۶۷۸ هزار و ۱۰۷ مشترک، ۷.۹۷ درصد را شامل می‌شود. اینترنت TD-LTE با یک میلیون و ۷۵۸ هزار و ۳۴۳ مشترک، ۱.۶۲ درصد را تشکیل می‌دهد،  وای‌فای با ۳۸۸ هزار و ۹۷۷ مشترک، سهم ۰.۳۷ درصدی دارد و فیبر نوری نیز با ۲۰۸ هزار و ۲۱۵ مشترک، ۰.۱۹ درصد از مشترکان را در آمار سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ تشکیل می‌دهد، در حالی که در سه ماهه چهارم سال ۱۴۰۰، این آمار برای فیبر نوری،  ۲۰۴ هزار و ۱۹۵ مشترک بود.

درواقع طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در مقایسه با سال گذشته، مشترکان اینترنت همراه با دو میلیون رشد مواجه شدند، این در حالی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تمرکز خود را به روی توسعه فیبر نوری گذاشته که طبق این آمار، در مقایسه با دوره قبلی، حدودا ۴۰۰۰ مشترک به استفاده از این فناوری روی آورده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا