تکنولوژی

همکاری موثر وزارت اقتصاد برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری

معاون علمی وفناوری گفت: خوشبختانه وزارت اقتصاد و دارایی همراهی خوبی را در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری و سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی با حضور در نمایشگاه دائمی فناوری‌های ایران‌ساخت از دستاوردهای حوزه فناوری‎های نرم و اقتصاد دیجیتال بازدید و از برنامه حمایت از تولید دانش بنیان وزارت امور اقتصادی و دارایی رونمایی کردند.

ستاری در این مراسم با تأکید بر این‌که آیین نامه‌های جهش تولید دانش بنیان یکی از لازمه هایی است که باید مفاد و بدهای آن اجرایی شود، افزود: موارد و لازمه‌های متعددی در قانون جهش تولید دانش بنیان لحاظ شده است که برای تحقق آن‌ها، دستور العمل ها و آیین نامه های اجرایی متناسب با نقش و مأموریت هر وزارتخانه تدوین شده است و به کمک هر دستگاه، اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به نقش کلیدی و راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی در حل چالش‌های مالی فراروی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق گفت: بخش های مالی، بیمه‌ای و مالیاتی جزو مهم‌ترین دغدغه‌های اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق هستند و وزارت اقتصاد، با کمک بازوهای اجرایی و عملیاتی سازی قانون جهش تولید دانش‌بنیان، می‌تواند ضمن رفع نیازهای خود و استفاده از خدمات این شرکت‌ها، راه را برای توسعه زیست‌بوم فناوری و نواوری هموار کند.

ستاری ابراز امیدواری کرد: با حمایت وزارت امور اقتصادی و دارایی از شرکت هایی که حوزه فناوری های نرم و اقتصاد دیجیتال، به توانمندی رسیده اند و به کمک اجرایی شدن آیین نامه های مصوب قانون جهش تولید دانش بنیان، تحولی جدی در اقتصاد کشور رقم بخورد.

نقش وزارت اقتصاد در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به همراهی و نقش آفرینی وزارت اقتصاد در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق کشور گفت: خوشبختانه وزارت اقتصاد و دارایی همراهی خوبی را در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور داشته است و درحوزه تسهیلات و حمایت از فعالان این زیست بوم، نقش آفرینی خوبی داشته است.

وی افزود: وزارت اقتصاد و دارایی در تحقق برنامه معاونت علمی برای توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق، نقشی کلیدی و راهبردی ایفا می کند و همکاری وزارتخانه های بزرگ در تحقق شعار سال بسیار مهم و حیاتی است. این وزارت‌خانه در اجرایی سازی قانون جهش تولید دانش بنیان که آینده و مسیر پیش روی فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری را ترسیم می‌کند، می‌تواند بسیار راه گشا و اثرگذار عمل کند.

ستاری با اشاره به اجرای آیین‌نامه‌های مبتنی بر قانون جهش تولید دانش‌بنیان گفت: ۱۰ آیین نامه اجرایی که در حوزه قانون جهش تولید دانش‌بنیان با وزارتخانه‌های مختلف تدوین شده است، گام مهمی در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری به کمک این قانون خواهد بود.

آمادگی قوه مقننه برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و خلاق

سید محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمادگی قوه مقننه در اجرای مفاد قانونی حامی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق گفت: مجلس آمادگی دارد تسهیل گری های قانونی را در قالب طرح‌های اولویت دار صورت دهد

وی با اشاره به نقش قانونی وزارت امور اقتصادی و دارایی در حمایت از زیست‌بوم فناوری و نوآوری گفت: بند ص تبصره 6 قانون بودجه، بسیار متقری است و منابعی در ان دیده شده که به رشد و توسعه پایدار کشور منجر می شود. در این بند متولی وزارت اقتصاد است و یکی از اولویت های جدی در اجرای قانون به شمار می رود.نگاه بان مرکزی عمدتا محدود کننده است که چندان منطقی و مطلوب نیست.

در این رویداد همچنین تفاهم نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت امور اقتصادی و دارایی با رویکرد ایفای نقش فعال این وزارتخانه در جهش تولید دانش‌بنیان به امضا رسید. با توجه به تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان، ظرفیت جدیدی برای وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظور ایفای نقشی فعال در توسعه زیست بوم دانش بنیان کشور فراهم شده است.

به منظور بهره گیری حداکثری از این فرصت در جهت دستیابی به هدف توسعه تولید دانش بنیان، پیش نویس آئین نامه با عنوان «آیین نامه حمایت از تولید دانش بنیان در حوزه اقتصاد» بین این وزارتخانه و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به امضا رسید.

این تفاهم نامه با هدف توسعه تقاضا برای محصولات فناورانه داخلی، وزارت امور اقتصادی و دارایی معاونت سیاست گذاری اقتصادیتدوین شده و وزارت اقتصاد و دارایی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه، بسته تسهیل اجرای پروژه های پیشران در حوزه تامین مالی، مالیات، گمرک و سایر سازمان های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی را تهیه و اجرا می کند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر دستگاه های مرتبطه با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلفند ظرف مدت سه ماه از ابلاغ این آیین نامه، نسبت به تعیین پروژه های پیشران اقتصادی متناسب با اهداف اقتصادی کشور با اولویت بندی زمانی مانند افزایش اشتغال، رشد اقتصادی و… سطح توسعه یافتگی و برخورداری از عوامل تولید و قابلیت های تولیدی کشور اقدام و به دستگاههای موضوع این ماده برای تصویب ارایه کنند

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن شناسایی بخش های اقتصادی کشور که از نظر فناوری با ضعف و کمبود مواجه بوده و می توان از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان به منظور رفع آنها بهره گرفت، اقدام کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا