فناوری اطلاعات

نوکیا جایگزین هواوی در شبکه ۵G ایتالیا

شرکت مخابرات ایتالیا تصمیم گرفت نوکیا را به عنوان تامین کننده نگه دارد و سهم هواوی از خرید برنامه ریزی شده تجهیزات برای ساخت شبکه ۵G را کاهش دهد.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از ایسنا، دولت آمریکا در ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی برای جلوگیری از بکارگیری تجهیزات ساخت شرکت چینی هواوی در شبکه های ۵G این منطقه لابی کرده و مدعی است این شرکت به منزله یک ریسک امنیتی است. با این حال ایتالیا تاکنون صریحا استفاده از تجهیزات هواوی را ممنوع نکرده است.

شرکت تلکام ایتالیا در ابتدای امسال به دنبال تقسیم قرارداد تامین تجهیزات شبکه دسترسی رادیویی (RAN) که بخشی از برنامه ساخت ۵G است، بین شرکتهای هواوی و اریکسون سوئد بود.

زیرساخت RAN شامل بیس استیشنها و آنتن هایی است که تلفنهای هوشمند را به شبکه تلفن همراه وصل می کنند و عمده هزینه یک شبکه جدید را تشکیل می دهد.

شرکت فنلاندی نوکیا که پیش از این یکی از تامین کنندگان تجهیزات شبکه دسترسی رادیویی موبایل تلکام ایتالیا بود، در ابتدا به نظر می رسید که از رقابت برای دریافت سفارش این شرکت جا مانده است اما این توافق از آن زمان مورد بازبینی قرار گرفته است.

یکی از منابع آگاه گفت: اریکسون عمده این تجهیزات را فراهم خواهد کرد در حالی که سهم هر کدام از شرکتهای هواوی و نوکیا ۲۰ تا ۲۵ درصد خواهد بود. مذاکرات درباره موضوعاتی نظیر درصد کاهش همچنان ادامه دارد.

توافق اولیه که در آن نوکیا حضور نداشت، هرگز علنا اعلام نشده بود.

بر اساس گزارش رویترز، حتی در کشورهایی که استفاده از تجهیزات مخابراتی ساخت شرکتهای چینی ممنوع نشده است، اپراتورهای مخابراتی در انتخاب هواوی محتاط هستند و منابع آگاه صنعتی و دولتی اظهار کرده اند که رم در تفحص از قراردادهای ۵G یک موضع موافق دولت آمریکا را بکار گرفت و از شرکتها خواست تامین کنندگان تجهیزات ۵G را متنوع کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا