فناوری اطلاعات

رشد چشمگیر حوزه فناوری و نوآوری در ایران

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار عمر فاتیح سایان معاون وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه با اشاره پیشرفت ها و حرکت ایران به سمت اقتصاد دیجیتال، گفت: در سال های اخیر شاهد رشد چشمگیر حوزه فناوری و نوآوری در ایران بوده ایم به طوری که رتبه جهانی ایران در تولید علم از جایگاه 34 به 16 ارتقا یافته است و در سطح منطقه نیز رتبه برتر را در اختیار داریم.

وی افزود: جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری در 5 سال گذشته ارتقا یافته است و در فناوری اطلاعات نیز از رتبه 75 در دو سال گذشته به 61 رسیده ایم.

هاشمی به وضعیت دسترسی به اینترنت در کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون در ایران بیش از 87 درصد مردم به اینترنت پهن باند دسترسی دارند و تمام شهرهای کشور دارای پوشش 3G  و  4G هستند و بیش از 80 درصد روستا های بالای 20 خانوار نیز از شبکه پهن باند استفاده می کنند.

وی افزود: در همین زمینه یکی از پلتفرم های تجارت الکترونیک در سطح خاورمیانه در ایران فعالیت می کند که 90 درصد سهم خرده فروشی را در اختیار دارد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات به افزایش نقش استارت آپ ها و شرکت های نوپا در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: ظهور استارت آپ ها و شرکت های خلاق نوآور فرصت خوبی  را برای همکاری های بین المللی در بسیاری از حوزه های مختلف از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات فرآهم کرده است.

وی افزود: حجم اقتصاد دانش بنیان ایران بالغ بر 11 میلیارد دلار است که این رقم به واسطه فعالیت بیش از 4 هزار و 500 شرکت دانش بنیان که بیش از 25 درصد آنها در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می کنند محقق شده است.

هاشمی با اشاره به اینکه 10 درصد صادرات نفتی و غیرنفتی ایران مربوط به محصولات مبتنی بر فناوری است، تصریح کرد: ایران بعد از چین و امارات بالاترین حجم تجارت را با ترکیه دارد و این کشور یکی از شرکای مهم تجاری ایران است و انتظار می رود دو کشور در حوزه تجارت فناوری نیز اقدامات اساسی انجام دهند.

وی با اشاره به برنامه های دو روزه هیات ترکیه ای در تهران، افزود: همکاری مشترک در استفاده از ظرفیت صلح آمیز فضایی در حوزه سنجشی و مخابراتی، هم افزایی و استفاده از تجارب موفق دو کشور در حوزه دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک، همکاری درباره امنیت سایبری و کمک به ایجاد زیرساخت های امن برای اقتصاد دیجیتال و فعال سازی ظرفیت های زیرساختی مانند اتصال به IXP  و مراکز داده، بخشی از محورهای مورد گفت و گوی کمیسیون های مشترک دو طرف است.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات، تعامل دو کشور در مدیریت پایش و رگولاتوری فرکانس، کمک به شکل گیری شتاب دهنده تخصصی بین المللی ترکیه در حوزه فاوا و ایجاد تعامل بین کسب و کارهای فعال حوزه های دانشی و تکنولوژی های تحول آفرین مانند 5G، IOT،هوش مصنوعی و بلاک چین، را از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست دو روزه عنوان کرد.

امنیت سایبری، تجارت و دولت الکترونیک زمینه های مناسبی برای همکاری است

عمر فاتیح سایان معاون وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به اینکه در این سفر مقامات بلند پایه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ترکیه حضور دارند، گفت: با توجه به رشد ICT امیدواریم طرفین بتوانند در این حوزه با اعتماد همکاری های خوبی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه از سال 2015 نسل 4 تلفن همراه را در ترکیه راه اندازی کرده اند، افزود: هم اکنون 130 شرکت در زمینه ارتباطات و اطلاع رسانی در ترکیه فعالیت می کنند و هدف ما رسیدن به 5G است.

فاتیح سایان با اشاره به اینکه هم اکنون 81 میلیون نفر در ترکیه دارای موبایل هستند، گفت: 61 میلیون نفر نیز از اینترنت استفاده می کنند.

وی افزود: توسعه در این حوزه به تنهایی میسر نمی شود و با همکاری ها و بازارهای دوطرفه و به صورت مداوم و اهداف مشترک می توانیم موفق شویم.

معاون وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه استفاده امن و امنیت سایبری را یکی از محورهای مورد گفت و گو در این نشست دو‌روزه بیان کرد و گفت: اینترنت نعمت های بسیار و در کنار آن خطراتی نیز دارد که باید امنیت سایبری به عنوان یک موضوع مهم مورد توجه قرار گیرد.

وی همکاری در توسعه شبکه فیبر نوری را یکی دیگر از محورهای گفت وگوی دوجانبه اعلام کرد و افزود: در تجارت الکترونیک و پست نیز زمینه های همکاری برای دو طرف وجود دارد.

فاتیح سایان با اشاره به استفاده از دولت الکترونیک در کشور ترکیه، تصریح کرد: با اجرای برنامه درگاه یگانه و برنامه بدون کاغذ از سال 2018 خدمات دولت الکترونیک در زمینه های پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی و گواهی نامه و همچنین ثبت نامه مدارس از طریق دولت الکترونیک انجام می شود.

وی اتصال ایران، ترکیه و پاکستان را از طریق کابل بسیار با اهمیت عنوان کرد و افزود: می توانیم در این زمینه نیز همکاری مشترک داشته باشیم.

معاون وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه در پایان این دیدار اظهار امیدواری کرد با یک برنامه ریزی و هدف مشخص، همکاری خوبی بین دو کشور در زمینه ICT ایجاد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا