فناوری اطلاعات

در ۵ شهر قطب مراکز داده احداث می شود

معاون وزیر ارتباطات از برگزاری نخستین کنفرانس فرصت‌های سرمایه گذاری قطب مراکز داده در روزهای آتی خبر داد و گفت: قطب مراکز داده در ۵ شهر در راستای تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات احداث می شود.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی اصغر انصاری معاون وزیر ارتباطات از برگزاری نخستین کنفرانس فرصت‌های سرمایه گذاری قطب مراکز داده در روزهای آتی خبر داد و گفت: نخستین جلسه هماهنگی برگزاری این کنفرانس با حضور طرف‌هایی از بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی به منظور تبیین فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و مشوق‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی برگزار شد.

وی از جمله پروژه‌های بزرگی که در راستای تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات است را ایجاد و بهره برداری از قطب مراکز داده دانست و گفت: طبق مطالعات ما در وزارت ارتباطات، شهرهای اصفهان، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز و در ادامه شهر شیراز به عنوان مراکز احداث قطب‌های داده تعریف شده اند و این موضوع به تأیید شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات نیز رسیده است که باید با مشارکت بخش خصوصی احداث شوند.

انصاری افزود: برای تسهیل مشارکت بخش خصوصی مناطقی که در اختیار وزارت ارتباطات بود برای احداث این قطب‌های داده اختصاص یافت و بعضی از موانع همچون تأمین برق آنها نیز برطرف شد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در مناطق مشخص شده با اطلاق پارک فاوا به گونه‌ای عمل می‌کنیم تا از مزیت‌های آن در احداث قطب‌های مرکز داده بهره ببریم، اعلام کرد: در روزهای آتی نخستین کنفرانس سرمایه گذاری قطب مراکز داده با مشارکت بخش خصوصی در اصفهان برگزار می‌شود و لازم بود با حضور کسانیکه می‌توانند ما را در تبیین فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و مشوق‌های سرمایه گذاری در روز برگزاری کنفرانس کمک کنند، جلسه‌ای برگزار کنیم.

انصاری با ابراز رضایت از برگزاری این جلسه خاطرنشان کرد: دوستان کمک کردند تا محتوای کنفرانس را مدون کنیم تا در چارچوب قوانین و ظرفیت‌های موجود اسناد و فراخوان‌های لازم برای سرمایه گذاری در سال جاری آماده و منتشر شود.

بنا بر این گزارش، در نخستین جلسه هماهنگی برگزاری کنفرانس فرصت‌های سرمایه گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده کشور که در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات برگزار شد، نمایندگانی از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و اصفهان، کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی، مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی و ستاد توسعه و تحول اقتصاد دیجیتال معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان سرمایه گذاری وزارت اقتصاد، وزارت نیرو و مجموعه‌هایی از وزارت ارتباطات از جمله شرکت ارتباطات زیرساخت، معاونت توسعه و سرمایه گذاری، پارک فاوا، سازمان فناوری اطلاعات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان حضور داشتند.

از جمله موارد مطرح شده در این جلسه موضوعاتی چون تأمین برق، بهره برداری از زمین، ارتباطات مخابراتی، تسهیلات و مجوزهای احداث قطب‌های مرکز داده در فولادشهر، مشهد و منطقه ویژه اقتصادی پیام بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا