فناوری اطلاعات

دردسر تازه متا برای سرقت اطلاعات حساس بهداشتی کاربران

احتمالا متا (شرکت مادر فیس بوک) اطلاعات حساس پزشکی کاربران را بدون رضایت شان جمع آوری کرده است و در همین راستا با دو شکایت روبرو است.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل ازمهر ، طبق گزارشی جدید براساس دو شکایت، فیس بوک و بیمارستان ها به دلیل جمع آوری داده های بیماران بدون رضایت آنها به نقض قانون قابلیت انتقال و مسئولیت بیمه سلامت(HIPAA)، قانون نقض حریم خصوصی ایالت کالیفرنیا(CIPA) و چند قانون دیگر متهم شده اند. ابزار تحلیلی ردیابی متا به نام پیکسل وضعیت سلامت کاربران، جزئیات ویزیت پزشک و دیگر داده ها را به فیس بوک می فرستد.

در یکی از شکایت ها که ماه گذشته ارائه شده، یک بیمار اعلام کرد پیکسل داده هایی از پورتال های UC San Francisco وDignity Health را برای عرضه تبلیغات مرتبط با مشکلات قلبی و زانو جمع آوری کرده است. شکایت دوم که در ماه ژوئن ارائه شده وسیع تر است و حداقل ۶۶۴ ادعای اشتراک گذاری داده های پزشکی با فیس بوک ( از طریق ابزار پیکسل) در آن مطرح شده است.

البته هنوز مشخص نیست این شکایت ها در حالت گروهی ثبت شوند و در چنین شکایت هایی به ندرت غرامت های سنگین به افراد پرداخت می شود. اما اگر این شکایت ها نتیجه موفقیت آمیزی داشته باشند، اقدام قانونی برای متا پر هزینه خواهد بود. شاکیان خواستار غرامت از سوی عده ای از کاربران فیس بوک شده اند که تهیه کنندگان خدمات درمانی آنها از پیکسل استفاده می کنند. در این وضعیت چند میلیون نفر مشمول دریافت غرامت از فیس بوک می شوند.

این درحالی است که زنجیره ای از اقدامات قانونی علیه متا ثبت شده است. متا با شکایتی از سوی دادستانی کل منطقه کلمبیا به دلیل پرونده رسوایی کمبریج آنالایتیکا روبرو است. همچنین این شرکت با شکایت هایی درباره سیستم شناسایی چهره خود که اکنون غیرفعال شده روبرو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا