فناوری اطلاعات

اتحاد گیمرها برای نجات فروشگاهی محبوب

حتما این روزها در جریان ماجرای رشد ناگهانی سهام گیم استاپ (Gamestop) که معروف‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای فروش نسخه‌های فیزیکی بازی‌های ویدیویی و کنسول‌ها در دنیا است، قرار گرفته‌اید. ماجرایی که درست در روزهایی که گیم استاپ با شرایط دشوار اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کرد و آنها را تا مرز ورشکستگی پیش برده بود، افتاد و حسابی خبر ساز شده است.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، ماجرای رشد 134 درصدی سهام گیم استاپ از یک نامه شروع شد. آنجا که سرمایه‌گذاری معروف به نام رایان کوهن که سال گذشته ۱۰ درصد از سهام گیم استاپ را خریده بود و به جمع تیم مدیریتی این فروشگاه اضافه شد، با یک نامه انگیزشی و البته انتقادی خطاب به سایر مدیران گیم استاپ باعث افزایش قابل توجه ارزش سهام گیم این فروشگاه زنجیره‌ای معروف شد.

ماجرا یکدفعه توجه گروهی در ردیت (reddit)، شامل افراد معمولی و ساده از جنس بازی‌بازها و سرمایه‌داران خرد را جلب می‌کند و برای انتقام از کمپانی‌های بزرگی مثل وال استریت جنبشی بزرگ در فضای مجازی رقم می‌زنند.

آنها در اقدامی هماهنگ به صورت انبوه و گروهی، و با کمک اپلیکیشن رابین هود که به سهامداران اجازه می‌دهد هر سهم را به صورت گروهی خریداری کنند، شروع به خرید سهام گیم استاپ کردند. سهام این شرکت رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد تا آنکه دیسکورد، گروه مربوط به این مسئله را با بهانه‌ گفتمان نفرت پراکنی مسدود و اپلیکیشن رابین هود طی اقدامی غیرقانونی، اجازه‌ خرید و فروش آزاد سهام این کمپانی را سلب کرد.

علت این مساله، وقوع اتفاقی جدید در عرصه‌ بورس بود که در آن برخی افراد، بر روی کاهش یا افزایش سهام شرکت‌های مختلف شرط‌بندی می‌کردند و اتفاقاتی از این دست ضرر هنگفتی به این‌گونه افراد وارد کرده بود.

در ادامه، رفتار غیرحرفه‌ای اپلیکیشن رابین هود و دیسکورد (پس از افزایش اعتراضات گروه را برگرداند) با مخالفت و اعتراض شدید بازی‌بازها و دیگر افراد در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. آن‌قدر که باعث شد تا اختلاف نظر بین سیاست‌مداران و اعضای رسانه در خصوص مباحثی چون ممنوعیت فعالیت بازار بورس در شبکه‌های اجتماعی و موضوع آزادی بازار به چالش بزرگ این روزهای جامعه آمریکا تبدیل شود.

اما ورای همه این اتفاقات آنچه که مهم است و در این میان خودنمایی می‌کند، افرادی است که در جایگاه بازی‌باز پشت این جنبش سازمان یافته قرار گرفتند تا به نجات یک فروشگاه محبوب و خاطره‌ساز کمک کنند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا