فناوری اطلاعات

80 درصد NFT های OpenSea دزدی هنری و تقلبی هستند

NFT ها یا توکن‌های غیر قابل معاوضه در ماه‌های اخیر توجه بسیاری از سوی هنرمندان دیجیتال و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری روی فناوری بلاک‌چین به خود اختصاص داده‌اند. حال پلتفرم فروش NFT مطرح OpenSea اعلام کرده که بیش از 80 درصد توکن‌های بارگذاری شده روی این سایت کلاه‌برداری یا تقلبی هستند تا بار دیگر ارزش NFT ها مورد سوال قرار گیرد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از شهر سخت افزار؛ هنرمندان آثار دیجیتال می‌توانند کارهای خود را از طریق پلتفرم‌هایی همچون OpenSea به مزایده بگذارند و از این راه کسب درآمد نمایند، اما به نظر می‌رسد که غیر از هنرمندان دیجیتال، دیگر افراد نیز می‌توانند با آپلود آثار هنری دزدی و بی‌ارزش، از طریق این پلتفرم‌ها از مردم کلاه‌برداری کنند.

پلتفرم OpenSea برای جلوگیری از این موضوع چندی پیش تصمیم گرفت تا ابزار استخراج رمزارز رایگان خود را که به کاربران اجازه می‌داد بدون پرداخت مبلغی اثر هنری خود را روی بلاک‌چین آپلود کنند، محدود نماید. این اقدام اما با اعتراض شدید کاربران روبرو شد تا سایت از این تصمیم عقب بنشیند.

البته این پلتفرم NFT در یک توییت ضمن عذرخواهی از هنرمندان، دلیل اتخاذ این تصمیم را توضیح داده که اطلاع از آن خالی از لطف نیست. وبسایت OpenSea می‌گوید که بیشتر 80 درصد NFT هایی که با استفاده از ابزار استخراج رمزارز رایگان ساخته‌ شده‌اند، کلاه‌برداری یا دزدی هنری هستند.

این آمار بسیار شوکه‌کننده است، اما چندان باعث شگفتی نیست. در ماه‌های گذشته بسیاری از هنرمندان و عکاس‌ها از OpenSea به دلیل جلوگیری نکردن از دزدی آثارشان توسط افراد کلاه‌بردار و بات‌ها شکایت کرده‌اند. همچنین یک اکانت توییتری نیز وجود دارد که تمام دزدی‌های هنری صورت گرفته به شکل NFT را ثبت می‌نماید.

با این حال OpenSea می‌گوید که در اتخاذ تصمیم‌هایش کاربرانش را بیشتر از هر چیزی در نظر می‌گیرد و به دنبال راه‌هایی است تا بتواند سودجویی افراد کلاه‌بردار به وسیله این پلتفرم را محدود نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا