تکنولوژی

کشتی خودران پریسم کوریج در اقیانوس آرام سفر کرد

«HD هیوندای» اعلام کرد یک تانکر ۱۲۲ هزارتنی مخصوص انتقال گاز طبیعی مایع به نام «پریسم کوریج» نخستین کشتی است که با کمک فناوری خودران مسافت ۱۰ هزار کیلومتر در اقیانوس را طی کرده است.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر؛  شرکت آویکاس(Avikus) زیرمجموعه «HD هیوندای» هدایت کشتی را برعهده داشته است. البته کشتی های خودران پدیده تازه ای نیستند. حتی می توان قایق های کوچک را به یک راهبر اتوماتیک تجهیز کرد.

اما این پروژه نسبت به کشتی های خودرانی که سفر می کنند، تمایز زیادی دارد. یک راهبر خودران کمک می کند کشتی مسیر خود را حفظ کند و حتی می توان آن را طوری برنامه ریزی کرد تا به مواردی مانند مسیر یابی های جی پی اس و امواج واکنش نشان دهد. اما کشتی خودران باید بتواند داده های حسگرهای مختلف را بخواند و براساس آنها تصمیم گیری کند. البته این تصمیم گیری باید منطبق بر قوانین دریایی باشد.

کشتی پریسم کوریج(Prism Courage) بندر فریپورت در تگزاس را در یکم می ۲۰۲۲ میلادی ترک کرد و از کانادا پاناما گذشت، سپس وارد اقیانوس آرام شد و پس از ۳۳ روز به پایانه ال ان جی بوریونگ در ایالت چانگ چئونگ در کره جنوبی رسید.

کشتی طی نیمه دوم سفر تحت کنترل سیستم ناوبری خودران HiNAS2.0 بود که نه تنها فرمان آن را کنترل می کرد بلکه با کمک سیستم هوش مصنوعی «راه حل یکپارچه هوشمند سازی» (ISS) شرکت هیوندای گلوبال سرویسز به دنبال مسیرهای بهتر و بهترین سرعت بود.

سیستم ناوبری خودران HiNAS2.0 صرفه جویی در سوخت را ۷ درصد افزایش و انتشار گازهای گلخانه را ۵ درصد کاهش داد. علاوه بر آن سیستم مذکور توانست بیش از ۱۰۰ بار کشتی های دیگر را مکان یابی و از آنها اجتناب کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا