تکنولوژی

پرداخت حدود 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش ICT

مدیرعامل پست بانک ایران با اشاره به ماموریت توسعه ای و تخصصی این بانک، از امضای تفاهم نامه با مسئولان پارک پردیس و منطقه ویژه اقتصادی پیام برای ارائه خدمات به فعالان این بخش، خبر داد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره پرداخت تسهیلات به فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به کل تسهیلات پرداختی در 9 ماهه اول سال جاری، گفت: 25 درصد این تسهیلات در 9 ماهه سال جاری به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت شده است که نسبت به 9 ماهه سال گذشته 5 درصد، افزایش داشته است.

شیری مبلغ تسهیلات پرداختی به حوزه ICT در 9 ماهه سال جاری را شش هزار و 800 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در سال گذشته 29 درصد ضمانت نامه‌های صادر شده به حوزه ICT مرتبط بود، اما این آمار در 9 ماهه سال جاری درحالی به 38 درصد ضمانت نامه‌های صادره رسیده است که مبلغ ضمانت نامه‌های صادره در این مدت، دو هزار میلیارد تومان اعتبار داشته است.

وی با تاکید به اینکه پست بانک در حوزه ICT به عنوان بانک عامل بند الف تبصره 18 بودجه است، تصریح کرد: بر همین اساس برای 180 طرح به مبلغ 630 میلیارد تومان تسهیلات مصوب شده که تاکنون 330 میلیارد تومان آن در قالب تسهیلات با سود 10 درصد پرداخت شده است.

شیری با اشاره به تشکیل اداره کل تامین مالی طرح‌های  نوآورانه خاطرنشان کرد: این اداره کل متولی پرداخت تسهیلات بندالف تبصره 18 در بخش ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که بر اساس نیاز برای فعالان این بخش، بسته های ویژه ای طراحی می کند و بر اساس این بسته ها به فعالان حوزه تسهیلات پرداخت، می‌شود.

مدیرعامل پست بانک به نشست با فعالان حوزه ICT در پارک علم و فناوری پردیس و استان البرز اشاره کرد و ادامه داد: در این نشست با اعلام خدمات ارائه شده به فعالان این بخش، تفاهم نامه ای نیز با مدیریت پارک پردیس به امضا رسید که بر اساس آن با معرفی پارک و ضمانت صندوق نوآوری پارک، برای فعالان پرداخت تا پنج میلیارد تومان پذیرفته می‌شود که تاکنون 12 طرح تسهیلات دریافت کرده‌اند و تعدادی نیز در نوبت دریافت قرار دارند.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه‌ای با منطقه ویژه اقتصادی پیام افزود: بر این اساس مقرر شد شعبه‌ای از صندوق نوآوری پردیس در منطقه ویژه اقتصادی پیام مستقر شود و تسهیلاتی که به فعالان پردیس و سایر شرکت‌های دانش بنیان پرداخت می‌شود به همان شیوه نیز در منطقه ویژه اقتصادی پیام ارائه شود.

وی افزود: بر اساس تفاهم نامه های منعقد شده به شرکت های معرفی شده خدماتی مانند تسهیلات، خدمات ارزی، ضمانت نامه ها و خدمات بانکی، ارائه می‌شود.

مدیرعامل پست بانک ایران تصریح کرد: واحدی از اداره کل تامین مالی نوآورانه در صندوق نوآوری و شکوفایی راه اندازی شده است و برنامه داریم با موافقت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات واحد دوم این اداره کل هم به صورت شعبه ویژه ICT در این وزارتخانه راه اندازی کنیم.

شیری درباره تصویب اساسنامه پست بانک در شورای پول و اعتبار نیز توضیح داد: در حدود دو ماه گذشته اساسنامه این بانک در شورای پول و اعتبار با قابلیت بانک توسعه ای و تخصصی ICT مصوب شد که بعد از تصویب نهایی دولت، اجرایی می‌شود.

مدیر عامل پست بانک ایران، مزایای تصویب بانک تخصصی و توسعه ای را بالا بودن حد مقرر بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات، کاهش ذخیره قانونی بانک‌ها در بانک مرکزی و ملاحظات خاص برای افزایش سرمایه، اعلام کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا