تکنولوژی

هیئت‌های‌ اندیشه‌ورز در کنار ستادهای معاونت علمی تشکیل می‌شود

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در نشست با مسئولان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش بنیاد ملی نخبگان در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، گفت: این بنیاد مهمترین نقش را در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور دارد بطوری‌که هر حرکت کوچک آن می‌تواند موجی بلند در جامعه ایجاد کند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری؛ در این نشست، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی؛ سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به تلاش‌های انجام شده در بنیاد ملی نخبگان، از زحمات مسئولان این بنیاد در سال‌های گذشته تشکر کرد و ضمن تاکید بر لزوم نهادینه کردن ادبیات نخبگانی در جامعه، گفت: استعداد، قابلیت و پتانسیلی است که باید در مسیر نخبگانی هدایت شود، اما نخبگی یک فعلیت است.

وی افزود: بسیاری از آسیب‌های موجود در کشور به دلیل تعریف نادرست و غیر دقیق از استعداد و نخبگی ایجاد شده است.

دهقانی ادامه داد: مهمترین شاخصه نخبگی، اثرگذاری است، از این رو استعدادبرتر باید ضمن شناسایی، در مسیر نیازهای کشور هدایت و حمایت شود.

وی اضافه کرد: در بخش مستعدان، شناسایی اغلب بر مبنای خوداظهاری انجام می‌شود، اما نخبگان در اکثر موارد باید در مسیری جدا از خود اظهاری مورد شناسایی قرار بگیرند چراکه این افراد علی‌رغم اثرگذاری بالا در کشور، عموما به دنبال معرفی خود نیستند؛ به همین دلیل باید برنامه جدیدی برای شناسایی دقیق نخبگان اجرا شود.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری سپس به ضرورت حمایت مالی و معنوی از جامعه نخبگانی، اشاره کرد و گفت: دعوت از نخبگان در نشست‌های هم‌اندیشی و یا تکریم و الگوسازی آنان می‌تواند نقش بسیاری در ایجاد احساس تاثیرگذاری ایشان در جامعه بومی داشته باشد.

دهقانی با اشاره به اینکه نگاه بنیاد ملی نخبگان از عرضه‌محور باید به سمت تقاضامحور اصلاح شود، اظهار داشت: روند باید به شکلی باشد که فرد مستعد برتر براساس نیازهای کشور در مسیر نخبگی قرار بگیرد تا در نهایت نخبگانی تربیت شوند که بتوانند در حوزه‌های مورد نیاز، اثرگذاری بیشینه و بهینه داشته باشند.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری اضافه کرد: حس تاثیرگذاری بزرگترین عامل در حس رضایت‌مندی در نخبگان است. این افراد علی‌رغم تمام مسائل موجود در جامعه و حتی به رغم داشتن مشکلات مختلف در بخش اشتغال و معیشت، بیش از هر حمایت دیگری نیازمند دیده شدن هستند.

وی تاکید کرد: اگر سیستم پرورش نخبگان یک سیستم تقاضامحور بر مبنای نیازهای کشور باشد، همواره برای محصولات و برون‌دادهای نخبگانی تقاضا وجود دارد؛ در نتیجه این افراد بالاترین حس رضایت‌مندی را خواهند داشت.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به لزوم زمینه‌سازی برای حکمرانی نخبگان، بهترین راه برای تحقق این مهم را انتصاب نخبگان در مناسب و مسئولیت‌های کلان کشور دانست و بیان داشت: حضور این افراد در این مسئولیت‌ها سبب ایجاد حس رضایت‌مندی در آنان و ماندگاری در کشور خواهد شد. با این نگاه، یکی از سیاست‌های کلان بنیاد ملی نخبگان باید حرکت به سمت تربیت حکمرانان نخبه در جامعه باشد.

دهقانی تاکید کرد: بنیاد ملی نخبگان درگاه ورود نخبگان و استعدادهای برتر به زیست‌بوم فناوری و نوآوری است، این یعنی تمام مجموعه های دانش بنیان اکوسیستم نوآوری و شکوفایی باید از خروجی‌های بنیاد ملی نخبگان تغذیه شوند؛ بنابراین توجه به بنیاد ملی نخبگان در دور جدید باید بسیار ویژه باشد تا بشود ظرفیت‌های موجود در کشور را در این اکوسیستم هدایت و حمایت کرد.

وی افزود: برای این مهم، ستادهای معاونت علمی و فناوری که سوزن‌بانان ریل‌های توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور هستند و جریان‌سازی بالایی در اقتصاد کشور دارند، باید ضمن ارتقا به سمت مسائل کلان و تاثیرگذار در اقتصاد کشور، از شورایی نخبگانی به عنوان یک هیئت اندیشه‌ورز نیز بهره ببرند. این شورا باید با پیشنهاد بنیاد ملی نخبگان تشکیل شود و راهبری سیاست‌های کلان ستادهای را به عهده داشته باشد تا بنیاد ملی نخبگان بالاترین اثرگذاری را در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان کشور داشته باشد؛ البته در این مسیر حمایت‌های مالی و غیرمالی لازم نیز از این بنیاد انجام خواهد شد.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به نقش مهم شتاب‌دهنده‌ها، گفت: ورودی این شتابدهنده‌ها افراد مستعد هستند و خروجی آنها گروه‌های مختلفی است که می‌توانند به عنوان گروه‌های نوپا به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنند و وارد مراکز رشد شوند. راهبری کلان و سیاست‌گذاری شتابدهنده‌های کشور باید در بنیاد ملی نخبگان انجام شود، با این اقدام شتابدهنده‌ها نیز با حضور نیروهای انسانی نخبه غنی خواهند شد.

دهقانی در پایان خاطرنشان کرد: هر قدم مثبت در بنیاد ملی نخبگان می‌تواند در زندگی یک انسان بالاترین اثر را داشته باشد و هر حرکت کوچکی می‌تواند موج بزرگی را در کشور ایجاد کند؛ بنابراین فعالیت در بنیاد ملی نخبگان نیازمند انگیزه ملی و الهی است. به همین میزان نیز هرگونه اشتباه و یا اقدام نادرست که منجر به خروج نخبگان از چرخه خدمت‌رسانی به جامعه شود، مذموم و نکوهیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا