تکنولوژی

نرم افزار مدیریت وسایل نقلیه برقی مجهز به اینترنت اشیاء طراحی شد

یک شرکت دانش بنیان توانسته است با اشتراک گذاری و اجاره انلاین وسایل نقلیه برقیِ مجهز به اینترنت اشیاء، به کاهش آلودگی هوا کمک کند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از پارک فناوری پردیس، آلودگی هوا خصوصاً در ماه های سرد سال، یکی از معضلات شهرهای بزرگ مانند تهران است. استفاده از وسایل نقلیه برقی یکی از راه های کاهش آلودگی هوا است که می تواند بخشی از مشکلات شهرهای برگ را مرتفع سازد.

شرکت دانش بنیان چرخ هوشمند پاک با نام تجاری زی رو، از شرکت های عضو کارخانه نوآوری های وی (شعبه دوم پارک فناوری پردیس) توانسته است با استفاده از فناوری اینترنت اشیاء، سامانه حمل و نقل اشتراکی را در اختیار شهروندان قرار دهد.

سید سجاد غرضی مدیرعامل این شرکت با اشاره به لزوم استفاده از حمل و نقل هوشمند و پاک گفت: زی رو با الگو گرفتن از نمونه‌های موفق جهانی و با بومی سازی و توسعه فناوری‌های لازمِ این حوزه در داخل کشور، از فروردین ۱۴۰۱ طرح آزمایشی خود را با هماهنگی ستاد حمل و نقل پاک شهر تهران در اراضی عباس‌آباد آغاز کرد. این شرکت آمادگی خود را برای سرمایه گذاری گسترده و گسترش ناوگان خود به شهرداری تهران و مدیریت آموزش و حمل و نقل پاک سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرده است.

غرضی گفت: موتورها و دوچرخه‌های برقی بر اساس نرم افزار تولیدی این شرکت، با یک بار شارژ کامل می تواند مسیری در حدود ۶۰ کیلومتر را با سرعت مطمئنه طی کند. همچنین تجهیزات کامل برای استفاده از این وسایل نقلیه برقی در آن تعبیه شده و شهروندان به راحتی می توانند از این وسایل استفاده کنند. در ضمن اسکوترهای برقی این شرکت در مرحله تست شهری و بردهای الکترونیکی هستند که بزودی قابلیت اضافه شدن به ناوگان شهری زی‌رو را دارا هستند.

وی افزود: این شرکت با استفاده از سامانه هوشمند مدیریت ناوگان خود، توانایی آن را دارد تا در مقیاس شهر تهران، ناوگان برقی اشتراکی را در اختیار عموم شهروندان قرار دهد. هم اکنون در مناطق ۳، ۷ و ۸ شهر تهران وسایل نقلیه برقی این شرکت در حال خدمت رسانی است.

غرضی ادامه داد: اپلیکیشن زی‌رو به شهروندان اجازه می‌دهد در مکان‌های تعیین شده، سفرهای درون شهری خود را به راحتی و بدون واسطه، با اپلیکیشن زی‌رو انجام دهند. اپلیکیشن زی‌رو در حال حاضر در تمامی مارکت‌های اندرویدی (گوگل پلی، کافه بازار و مایکت) در دسترس عموم قرار دارد. همچنین برای کاربرانی که گوشی آیفون دارند نسخه وب اپلیکیشن در دسترس است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان چرخ هوشمند پاک، حضور در کارخانه نوآوری های‌وی را فرصتی مناسب برای رشد و توسعه این شرکت دانست و گفت: فضای نگهداری و شارژ وسایل نقلیه برقی در کارخانه های وی مستقر است و در صدد هستیم تا با همکاری کارخانه، فضای کاری خود را گسترش دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا