گیم

مایکروسافت: اکتیویژن را می‌خریم تا پلی‌استیشن را حذف کنیم

حواشی پیرامون خرید شرکت اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت و تأیید آن از طریق نهادها نظارتی هر هفته بیشتر و عجیب‌تر می‌شود. اخیراً شاکیان این دعوی حقوقی که خواهان مسدودشدن این معامله هستند، شواهدی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد مدیران ایکس‌باکس در ایمیلی داخلی به این نکته اشاره کرده‌اند که می‌خواهند پلی‌استیشن را از بازار خارج کنند.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از دیجی کالا؛ چندی پیش، نهاد نظارتی بریتانیا، CMA، بعد از مدت‌ها بررسی اعلام کرد که این معامله را مسدود کرده است. در حالی که برخی انتظار داشتند این قضیه پایانی بر معامله باشد اما طبیعی بود که مایکروسافت و اکتیویژن به‌راحتی دست از تلاش خود برای نهایی کردن این معامله برندارند. به همین خاطر مایکروسافت به رأی CMA اعتراض کرد تا این شکایت در دادگاه بررسی شود. از سوی دیگر، بررسی‌های نهاد نظارتی آمریکا یعنی کمیسیون تجارت فدرال (FTC) وارد مراحل اصلی و تعیین‌کننده‌ی خود شده است و شاید سرنوشت نهایی این معامله به این تصمیم بستگی داشته باشد.

در حالی که مایکروسافت در برابر تلاش کمیسیون تجارت فدرال برای مسدودکردن این معامله مقابله می‌کند، یک نبرد قانونی موازی پیچیدگی جدیدی را به این معادله اضافه کرده است.

در یک درخواست تجدیدنظر به دادگاه منطقه‌ی نهم ایالات متحده، وکلای گروهی از گیمرها که به خاطر نگرانی‌های ضد تراست از این معامله شکایت کرده‌اند، به ایمیل داخلی مایکروسافت اشاره می‌کنند که در آن «شواهد تاییدنشده‌ای مبنی بر اینکه مایکروسافت قصد دارد رقیب اصلی خود یعنی پلی‌استیشن را از بازار خارج کند» پیدا می‌شود.

با این حال، باید نکات مهمی را درباره‌ی این شواهد و این ایمیل بیان کنیم. محتوای این پیام‌ مخفی شده است اما شاکیان این دعوی می‌گویند که این پیام توسط رئیس استودیوهای بازی‌سازی ایکس‌باکس  یعنی مت بوتی (Matt Booty) به مدیر ارشد مالی ایکس‌باکس تیم استوارت (Tim Stuart) ارسال شده است.

به نظر می‌رسد این متن از Exhibit K آمده باشد، یک سند مهروموم شده که وکلای گیمرها و وکلای مایکروسافت بر سر آن با هم بحث کرده‌اند. در اسناد حقوقی، مایکروسافت این ایمیل را یک «تبادل داخلی» توصیف کرده که باید مهروموم شود؛ نماینده مایکروسافت از اظهارنظر بیشتر درباره‌ی این موضوع خودداری کرده است. وکلای مایکروسافت ادعا می‌کنند که این سند هیچ تأثیری بر تصمیم دادگاه نخواهد داشت.

Call of Duty

در حالی که وجود چنین ایمیلی و محتوای آن کمابیش توسط خود مایکروسافت هم تأیید شده است، نکته‌ی مهم اینجاست که نمایندگان مایکروسافت در بیانیه‌ی خود به سایت Axios اعلام کرده‌اند که این ایمیل به سال ۲۰۱۹ مربوط می‌شود و به‌صورت قانونی نمی‌توانند محتوای آن را به‌صورت کامل منتشر کنند. در واقع، هرآنچه مت بوتی درباره‌ی شکست‌دادن پلی‌استیشن و خارج‌کردن آن از بازار گفته باشد، به چند سال قبل از تلاش مایکروسافت برای خرید اکتیویژن بلیزارد ارتباط پیدا می‌کند. البته، سیاست خریدها مایکروسافت از همان حوالی شروع شد اما احتمالاً این پیام ربط مستقیمی به خرید اکتیویژن بلیزارد نداشته است.

این پرونده یک قضیه جانبی برای پرونده ضد تراست FTC علیه مایکروسافت است که این هفته جلسات بیشتری از آن برگزار خواهد شد. قاضی ژاکلین کورلی (Jacqueline Corley) به‌تازگی موافقت کرده است که این ادغام را به‌صورت کوتاه‌مدت معلق نگه دارد؛ اما مایکروسافت نگران است که هرگونه تأخیری معامله را به خطر بیندازد.

طبق ادعای شاکیان، مت بوتی در ایمیل خود به‌صراحت به خارج‌کردن پلی‌استیشن از بازار اشاره کرده و این با ادعاهای اخیر مایکروسافت در دادگاه مبنی بر اینکه این خرید به‌منظور رقابت بیشتر انجام شده و به تقویت بازار می‌انجامد، تناقض دارد. با این حال، از آنجایی که این اظهارنظر در سال ۲۰۱۹ و چند سال قبل از این معامله گفته‌شده، قضیه پیچیده‌تر می‌شود و شاید تأثیر بسیاری هم بر تصمیم نهایی FTC نگذارد. باید صبر کنیم و ببینم که در نهایت تصمیم FTC در رابطه با این معامله چه خواهد بود. اگر آن‌ها هم معامله را مسدود و رد کنند، دیگر باید پایان این معامله‌ی بزرگ را قطعی بدانیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا