فناوری اطلاعات

فیس بوک به سلبریتی ها اجازه می دهد قوانین را نقض کنند

گزارشی جدید نشان می دهد فیس بوک به کاربران رده بالا، سلبریتی ها و سیاستمداران اجازه می دهد قوانین پلتفرم را دور بزنند و در صورت نقض آنها مجازات نمی شوند.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از مهر،  طبق گزارشی جدید، فیس بوک سال‌ها است که از یک برنامه ناشناخته VIP استفاده می‌کند که به میلیون‌ها کاربر رده بالا اجازه می‌دهد قوانینش را دور بزنند.

طبق گزارش وال استریت ژورنال این برنامه XCheck نام دارد. برنامه مذکور در مواقعی به کار می‌رود که یک حساب کاربری رده بالا قانونی را زیر پا بگذارد، این تخطی به یک تیم جداگانه ارسال می‌شود و بنابراین به جای بازبین‌ها، کارمندان فیس بوک آن را بررسی می‌کنند.

فیس بوک قبلاً از وجود چنین برنامه‌ای خبر داده بود. البته رسانه‌های دیگر نیز به این امر اشاره کرده بودند. اما گزارش وال استریت ژورنال نشان می‌دهد بیشتر محتوایی که سیستم بررسی متقابل نسبت به آنها هشدار می‌دهد، بررسی نمی‌شوند. این امر به سلبریتی ها، سیاستمداران و دیگر افراد رده بالا اجازه می‌دهد بدون هیچ عواقبی قوانین پلتفرم را زیر پا بگذارند.

در یک مثال که در گزارش نیز ثبت شده، نیمار، تصاویر مستهجن از زنی را پست کرد که قبلاً این بازیکن فوتبال را به آزار جنسی متهم کرده بود. این پست خلاف قوانین فیس بوک است و حساب کاربری نقض کننده آن به طور معمول در پلتفرم مسدود می‌شود. اما سیستم بررسی متقابل اجازه نداد بازبین‌های پلتفرم محتوا را حذف کنند. در نتیجه پس از ۶۰ میلیون بازدید به تدریج محتوای مذکور حذف شد و نیمار با هیچ عواقبی روبرو نشد.

همچنین این گزارش اشاره می‌کند در ماه ژوئن هیأت نظارت فیس بوک در خصوص شیوه تعلیق نامحدود حساب کاربری دونالد ترامپ در پلتفرم، درباره این سیستم به شرکت فشار آورد.

همچنین هیأت نظارت فیس بوک در بیانیه‌ای در توئیتر اعلام کرد در موارد متعددی نسبت به فقدان شفافیت در فرایندهای بازبینی محتوای فیس بوک درباره مدیریت ناهماهنگ حساب‌های کاربری رده بالا، اظهار نگرانی کرده است. هیأت بازبینی به طور مرتب هشدار داده بود فعالیت‌های فیس بوک در کل شفاف نیست. این امر به خصوص درباره مدیریت حساب‌های کاربری رده بالا قابل مشاهده است.

از سوی دیگر فیس بوک اشاره کرده گزارش وال استریت ژورنال با توجه به اطلاعات قدیمی نوشته شده و شرکت سعی دارد سیستم کنترل خود را ارتقا دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا