فناوری اطلاعات

عزم دولت سیزدهم استفاده حداکثری از ظرفیت هوش مصنوعی است

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه عزم دولت سیزدهم استفاده حداکثری از ظرفیت هوش مصنوعی است، گفت: در این دولت به اندازه ۱۱ سال گذشته پرتابهای فضایی داشتیم که یک رکورد در این حوزه محسوب می شود و این پرتاب ها ادامه دارد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارتباطات، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اردوگاه سیدالشهدای شهر آبعلی و در جمع دانشجویان فعال فرهنگی، سیاسی و اجتماعی سراسر کشور، دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه ICT را تبیین کرد. وزیر ارتباطات در این جلسه با اشاره به پیگیری بیش از یک دهه مقام معظم رهبری برای تحقق شبکه ملی اطلاعات، در تشریح فرآیند اجرای شبکه ملی اطلاعات، این پروژه را پروژه ای کلیدی و مهم برای کشور عنوان کرد و گفت: شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای امن، سریع و با کیفیت است که امکان ارائه خدمات متنوع را برای مردم دارد و یکی از اولویتهای اصلی وزارت ارتباطات است .

وی با بیان اینکه پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها برای توسعه ارتباطات ثابت از یک سال و نیم پیش آغاز شده و در ۱۰۰ شهر به اتمام رسیده، افزود: نسل پنجم تلفن همراه نیز در این بستر انجام می شود و بر همین بستر تا سرعت چندصد گیگابیت برثانیه امکان ارائه سرویس وجود دارد و اطمینان دارم تا دهه های آینده، توسعه ارتباطات در شهرهای کشور را بیمه می کند.

زارع پور با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۶ میلیون پوشش در کل کشور ایجاد شده است، گفت: بر اساس برنامه هفتم توسعه ۲۰ میلیون پوشش باید به ۲۰ میلیون اتصال خانه ها و کسب و کارها به فیبرنوری تبدیل شود.

وزیر ارتباطات به توسعه ظرفیت مراکز تبادل ترافیک داخل در کشور اشاره کرد و گفت: در مسابقه آخر تیم ملی فوتبال، کشور رکورد ترافیک داخلی به 7.5 ترابیت بر ثانیه رسید که بی سابقه بوده است که بیست درصد از این ترافیک از طریق مراکز تبادل ترافیک در خارج از استان تهران مدیریت شد که در نوع خود یک رکورد جدید بود.

زارع پور به راهبرد تعدادی از کشورها در حوزه مدیریت فضای مجازی اشاره کرد و افزود: اگر در آینده، کشوری «دارای دیجیتال» بومی نداشته باشد، مستعمره دیجیتال محسوب می شود و حتی کشورهای اروپایی نیز نسبت به مدیریت فضای مجازی قوانینی مصوب کرده اند و در حال توسعه دارایی های دیجیتال و سکوهای بومی خود هستند.

وزیر ارتباطات در همین ارتباطات با اشاره به حمایت وزارت ارتباطات از پیام رسان های بومی، تصریح کرد: بر اساس تلاش جوانان متخصص کشور، فعالیت در پیام رسان ها به روزانه بیش از 20 میلیون و ماهانه به بیش از 40 میلیون نفر رسیده است و مطلوب ما این است که پیام رسان های بومی به قدری کیفیت پیدا کنند که با وجود پیام رسان های خارجی مردم از پیام رسان های بومی استفاده کنند.

وی گزارشی از دستاوردهای فضایی در دولت سیزدهم ارائه کرد و افزود: در این دولت به اندازه ۱۱ سال گذشته پرتاب ماهواره داشتیم که یک رکورد در این حوزه محسوب می شود و این پرتاب ها ادامه دارد.

در ادامه این جلسه، وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالات دانشجویان حاضر درباره اقدامات انجام شده در حوزه هوش مصنوعی با اشاره به حکم ریاست جمهوری برای تشکیل شورای راهبری هوش مصنوعی، گفت: عزم دولت سیزدهم استفاده حداکثری از ظرفیت هوش مصنوعی در کشور است و امیدواریم در آینده جزو ۱۰ کشور اول این حوزه باشیم.

زارع پور درباره افزایش تعرفه های اینترنتی، به چند برابر شدن هزینه های اپراتورها از سال ۹۶ که آخرین بار تعرفه ها افزایش داشت، تاکید کرد: مشکلات این اپراتورها به حدی رسیده که درحالی در سال ۹۶، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری داشتند، در سال جاری به یک چهارم این رقم رسیده و دیگر توانی برای سرمایه گذاری نداشتند.

وی درباره ادعاهای مطرح شده از گردش مالی فروش فیلتر شکن در کشور، افزود: ما از کسانی که ادعا کرده اند که فیلترکنندگان، فیلتر شکن می فروشند، خواسته ایم مستندات خود را به قوه قضاییه ارائه کنند که تاکنون چیزی ارائه نشده است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: برخورد با مافیای فروشندگان فیلترشکن بر عهده دستگاههای امنیتی و قضایی است. البته طبق نظر این دستگاه ها برای این برخورد خلأ قانونی وجود دارد و با ورود مجلس شورای اسلامی قابل حل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا