فناوری اطلاعات

سرمایه‌گذاری گوگل و مایکروسافت در استارتاپ‌ها زیر ذره بین رفت

پشت سر هر استارتاپ هوش مصنوعی پیشتاز، یک غول فناوری وجود دارد که از رشد آن حمایت می‌کند و این حمایت‌ها، اکنون نظر رگولاتورها را به خود جلب کرده است.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل ازایسنا، شرکت‌های بزرگ فناوری شامل مایکروسافت، آلفابت و آمازون، میلیاردها دلار در برترین استارتاپ‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌ و از رشد پرشتاب بخش هوش مصنوعی حمایت کرده‌اند.

اکنون، این قراردادها زیر ذره بین رفته اند؛ کمیسیون تجارت فدرال آمریکا اواخر هفته گذشته اعلام کرد این سه شرکت فناوری باید اطلاعاتی را درباره سرمایه‌گذاری و مشارکت خود در استارتاپ‌های OpenAI و آنتروپیک به آژانس ارائه دهند. این کمیسیون اعلام کرد احضاریه‌هایی را برای این شرکت‌ها ارسال کرده است تا اطلاعاتی درباره چگونگی تاثیر توسعه هوش مصنوعی بر فضای رقابتی، جمع‌آوری کند.

مایکروسافت بیش از هر شرکت دیگری، رابطه منحصر به فرد بین شرکت‌های بزرگ فناوری و استارتاپ‌های هوش مصنوعی را نشان می‌دهد. مایکروسافت متعهد شده ۱۳ میلیارد دلار در شرکت هوش مصنوعی OpenAI، سرمایه‌گذاری کند و فناوری هوش مصنوعی این شرکت را تقریبا در هر بخش از کسب و کار خود، یکپارچه کرده و نقش کلیدی در مذاکره برای بازگشت سام آلتمن به عنوان مدیر اجرایی OpenAI پس از برکناری توسط هیئت مدیره، ایفا کرد. یکی از مدیران مایکروسافت اخیرا به عنوان ناظر بدون حق رای، به هیئت مدیره OpenAI پیوست.

پس از سرمایه‌گذاری مایکروسافت در OpenAI در ژانویه سال گذشته، سایر شرکت‌های بزرگ فناوری برای مشارکت با استارتاپ‌های پیشرو هوش مصنوعی از طریق سرمایه‌گذاری و قراردادهای رایانش ابری، به رقابت پرداختند. آلفابت و آمازون، میلیاردها دلار در استارتاپ آنتروپیک سرمایه‌گذاری کردند که رقیب OpenAI است و به نظر می‌رسد که شرکت انویدیا تقریبا هر استارتاپ معتبر هوش مصنوعی را حمایت کرده است.

برای شرکت‌های هوش مصنوعی، قرارداد با شرکت‌های بزرگ فناوری، می‌تواند یک راه نجات حیاتی باشد. ساختن مدل‌های زبانی بزرگ که فناوری  زیربنای چت‌ربات‌های هوش مصنوعی مانند چت‌جی‌پی‌تی است، بسیار پرهزینه و از نظر محاسباتی فشرده است. شرکت‌های بزرگ فناوری از جمله شرکت‌هایی هستند که از زیرساخت‌ها و منابع مالی برای حمایت از این تلاش‌ها برخوردارند.

این وضعیت، توجه رگولاتورهای آمریکا و اروپا را به خود جلب کرده است. شراکت مایکروسافت با OpenAI، تفحص جدید رگولاتورهای انگلیس و آمریکا را به دنبال داشته است. در آمریکا، کمیسیون تجارت فدرال پیش از این از سوی دولت بایدن برای ارتقای یک اکوسیستم هوش مصنوعی منصفانه، آزاد و رقابتی ماموریت یافته بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، لینا خان، رئیس کمیسیون تجارت فدرال در اظهاراتی گفت: این آژانس از نزدیک، این صنعت را زیر نظر دارد و هشدار داد که شرکت‌های هوش مصنوعی نمی‌توانند از ادعاهای نوآوری ،به عنوان پوششی برای نقض قانون استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا