کامپیوتر

رکود شدید در بازار کارت‌های گرافیک

به نظر می‌آید فشار فروش کارت‌های گرافیک دست دوم در بازار توسط ماینرها افزایش یافته است. همین امر موجب شده که انویدیا سفارشات 5 نانومتری خود به شرکت TSMC را کاهش دهد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از شهر سخت افزار؛ ماینرهای ارز دیجیتال بازار کارت‌های گرافیک را با کارت‌های دست دوم سری RTX 30 اشباع کرده‌اند و استقبال گیمرها از این محصولات موجب کاهش فروش شرکت‌هایی مانند انویدیا شده است.

قبل از سقوط ارزهای دیجیتال در سه ماهه اول سال جاری میلادی، انویدیا پیش‌بینی کرده بود، نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی GeForce با استقبال کاربران مواجه خواهد شد.

همین امر موجب شد تا تیم سبز با تمام توان به دنبال رزرو کردن خط تولید پردازنده‌های ۵ نانومتری TSMC باشد. اکنون اما با تغییر وضعیت بازار، انویدیا به دنبال کنسل کردن سفارش‌های خود به شرکت TSMC است.

البته تراشه‌ساز تایوانی تاکنون در قبال این درخواست انویدیا مقاومت کرده و از این شرکت خواسته برای سفارشاتی که قصد کنسل کردن آنها را دارد، مشتری جایگزین پیدا کند.

باید توجه داشت که عرضه‌ کارت‌های سری RTX 4000 در آینده‌ای نزدیک می‌تواند بازار را بیشتر اشباع کند و بنابراین انتظار می‌رود انویدیا کارت‌های گرافیک جدید خود را با تاخیر عرضه کند تا شرکای تجاری تیم سبز فرصت کافی برای فروش و خالی کردن انبارهای خود داشته باشند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، علاوه بر انویدیا، دو شرکت اپل و AMD هم حجم سفارشات خود را کاهش داده‌اند یا قصد انجام چنین کاری را دارند. در همین رابطه AMD به مدیران TSMC اعلام کرده حجم سفارش‌هایی را که قبلاً برای تولید تراشه‌های 6 و 7 نانومتری ثبت کرده بود را کاهش می‌دهد.

اپل هم قصد دارد تولید تراشه‌های آیفون 14 را به میزان ۱۰ درصد کاهش دهد. این شرکت پیش از این سفارش تولید ۹۰ میلیون تراشه را به TSMC  داده بود. البته اپل هنوز دلیل این تصمیم خود را اعلام نکرده اما کارشناسان معتقدند که این شرکت نگران کاهش تقاضا برای گوشی‌های هوشمند است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا