فناوری اطلاعات

دامنه نقطه ایران فعالیت رسمی خود را آغاز کرد

دامنه اینترنتی نقطه ایران (.ایران) به عنوان یکی از اهداف طرح کلان شبکه ملی اطلاعات برای توسعه خط و زبان فارسی در فضای مجازی، توسط پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM ) فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

به گزارش البرز فاوا نبور به نفل از مهر، مراسم افتتاح دامنه اینترنتی «نقطه ایران» به عنوان یکی از دامنه‌های بین المللی چندزبانه (IDN ) مورد تأیید سازمان جهانی آیکان (سازمان مسئول مدیریت بر واگذاری آدرس‌های اینترنتی)، صبح امروز سه شنبه به صورت آنلاین با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی برگزار شد.

در این مراسم ابوالحسن فیروزآبادی گفت: آغاز فعالیت دامنه نقطه ایران گام مهمی برای تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات کشور است که می‌تواند به کاهش شکاف دیجیتالی برای بخشی از جامعه بزرگسال و خردسال که آشنا به زبان انگلیسی نیستند منتج شود و این اقشار نیز به جمع استفاده کنندگان از فضای مجازی بپیوندند.

وی اظهار امیدواری کرد که با ورود بیشتر زبان فارسی به فضای مجازی، شاهد به کارگیری زبان فارسی در میان زبان‌های پیشرفته در دنیا خواهیم بود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی از ایجاد کمیته نظارت بر مقررات ثبت نام دامنه «نقطه ایران» در مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: این کمیته به تنظیم گری نام دامنه ایران تسریع می بخشد.

وی افزود: در این زمینه پیش نویسی در مرکز ملی فضای مجازی تهیه شده و برای بررسی به سازمان فناوری اطلاعات ارسال شده است. پس از آن این پیش نویس را به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ارسال خواهیم کرد.

فیروزآبادی گفت: کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل خواهد شد تا سند و دستورالعمل استفاده دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها از دامنه «نقطه ایران» با همکاری وزارت ارتباطات و وزارتخانه‌هایی مانند ارشاد، آموزش و پرورش و صمت تدوین شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا