فناوری اطلاعات

خشم جهانی از اقدام فیسبوک در استرالیا

شرکت فیسبوک در پی حذف فیدهای خبری در استرالیا که در واکنش به درخواست دولت این کشور برای سهیم کردن شرکتهای رسانه ای در درآمدهای تبلیغاتی انجام داد، با انتقاد جهانی ناشران و سیاستمداران روبرو شد.

به گزارش البرز فاوا نیوز به نقل از ایسنا، فیسبوک تمام صفحات مربوط به دولتهای ایالتهای استرالیا، سازمانهای خیریه و همچنین سازمانهای خبری داخلی و بین المللی را سه روز پیش از آغاز برنامه ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ در استرالیا حذف کرد.

اگرچه این اقدام به استرالیا محدود بود اما انتقادات به اقدام فیسبوک گسترده بود و سیاستمداران کشورهای دیگر این رفتار فیسبوک را تلاش برای تحت فشار قرار دادن دولتهایی که در نظر دارند اقدامات مشابهی انجام دهند، توصیف کردند.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در صفحه فیسبوک خود نوشت: اقدام فیسبوک در قطع کردن اطلاعات خدمات اضطراری و سلامتی، گستاخانه و مایوس کننده بوده است. این اقدامات تنها تاییدکننده نگرانیهایی است که شمار رو به رشد از کشورها درباره رفتار شرکتهای بزرگ فناوری که فکر می کنند از دولتها بزرگتر بوده و مقررات نباید شامل حال آنها شود، ابراز کرده اند.

اختلاف میان فیسبوک و استرالیا بر سر قانونی است که فیسبوک و گوگل را ملزم می کند با رسانه های خبری قراردادهای تجاری بسته و برای نمایش لینکهای اخبار آنها پول پرداخت کنند.

فیسبوک اعلام کرد شمار زیادی از صفحات را مسدود کرده زیرا قانون پیشنهادی استرالیا به طور واضح محتوای خبری را تعریف نکرده است. این شرکت تاکید کرد تعهدش برای مقابله با اطلاعات نادرست تغییر نکرده و صفحاتی را که اشتباهی مسدود شده اند، احیا خواهد کرد.

یک سخنگوی فیسبوک اظهار کرد: اقداماتی که ما انجام می دهیم به محدود کردن دسترسی کاربران و ناشران استرالیا به محتوای خبری داخلی و بین المللی متمرکز شده است. از آنجا که قوانین دستورالعمل روشنی درباره تعریف از محتوای خبری ارایه نکرده اند، ما تعریف گسترده ای را مد نظر قرار دادیم تا به قانونی که معرفی شده است، احترام بگذاریم.

جولیان نایت، مدیر کمیته پارلمانی نظارت بر صنعت رسانه انگلیس یکی از سیاستمداران خارجی بود که معتقد بود پیامی که فیسبوک با این اقدامش مخابره کرد، فراتر از استرالیا را هدف گرفته بود.

ناشران خبری تاکتیکهای فیسبوک را گواهی بر این می دانند که این شرکت که مالک اینستاگرام و واتس اپ هم است، به عنوان یک دروازه بان برای صنعتشان قابل اعتماد نیست.

هنری فور واکر، رییس گروه صنعتی “انجمن رسانه خبری انگلیس” اعلام کرد مسدود کردن اخبار در زمان پاندمی جهانی یک نمونه کلاسیک از یک قدرت انحصارطلب است که تلاش می کند بدون توجه به شهروندان و مشتریان، موقعیت برتر خود را حفظ کند.

دیتمار ولف، مدیر انجمن ناشران خبری BDZV آلمان اظهار کرد: اکنون زمان مناسبی است که دولتهای سراسر جهان قدرت بازار پلتفرمهای بزرگ را محدود کنند.

ارزش سهام فیسبوک روز پنج شنبه ۱.۵ درصد سقوط کرد.

ناشران می گویند پلتفرمهایی مانند گوگل و فیسبوک عمده درآمد تبلیغات را به جیب می زنند و روزنامه ها و شبکه های رادیویی و تلویزیونی ناچار می شوند اتاقهای خبری خود را کوچکتر کرده یا تعطیل کنند.

حوزه های قضایی در سراسر جهان در حال اجرایی مقرراتی هستند که گوگل، فیسبوک و سایر شرکتهای اینترنتی را ملزم می کنند درآمدهای خود را با ناشران سهیم شوند و بروکسل هم دستورالعملی در این زمینه در دست اجرا دارد که کشورهای اتحادیه اروپا را ملزم می کند تا ژوئن آن را اجرایی کنند.

گوگل معترض است که مقررات استرالیا حتی از مقررات اروپا فراتر رفته و حتی برای لینکها و بخشهایی از مقالات هم اعمال می شود اما اقدام فیسبوک در استرالیا نشان دهنده جدایی تاکتیکی از گوگل است. این دو شرکت علیه این قوانین به اتفاق یکدیگر کارزاری را راه انداخته بودند و هر دو تهدید کرده بودند خدماتشان را در استرالیا قطع می کنند اما گوگل در روزهای اخیر توافقهایی با چندین رسانه استرالیایی امضا کرده است. شرکت نیوزکورپ روپرت مورداک، جدیدترین شرکت رسانه ای است که با گوگل برای نمایش لینک اخبارش در اکانت نیوز شوکیس این موتور جست و جو در قبال دریافت پول قابل توجه به توافق رسیده است.

فیسبوک به خصوص برای مسدود کردن صفحات خیریه و دولتهای ایالتی بزرگ شامل صفحاتی که درباره پاندمی و تهدیدات آتش سوزی جنگلها اطلاعات فراهم می کنند، هدف محکومیت قرار گرفته است. با وجود این که صفحه خود فیسبوک برای مدتی غیرقابل دسترس شد، برخی از این صفحات بعدا احیا شدند.

فیسبوک اعلام کرده که قانون استرالیایی که تا چند روز دیگر قرار است در پارلمان این کشور تصویب شود، اساسا رابطه میان فیسبوک و ناشران را درک نکرده و این شرکت با انتخاب دشواری بین عمل به این قانون یا مسدود کردن اخبار روبروست.

بر اساس گزارش رویترز، فیسبوک اعلام کرده که اخبار تنها چهار درصد از محتوایی است که کاربران در وب سایتش مشاهده می کنند. اما برای استرالیایی ها، نقش فیسبوک در خبررسانی افزایش پیدا کرده است. بررسی ۲۰۲۰ دانشگاه کانبرا نشان داد ۲۱ درصد از مردم استرالیا از شبکه اجتماعی به عنوان منبع خبری اصلی استفاده می کنند و ۳۹ درصد از فیسبوک برای دریافت اخبار استفاده می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا