فناوری اطلاعات

حمله‌ هکری به نهادهای دولتی روسیه

اخیراً برخی سازمان‌های دولتی کشور روسیه مورد حمله‌های گروه‌های سایبری قرار گرفته‌اند و ولادیمیر پوتین در این مورد جلسه‌ای برگزار کرده است.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از شهر سخت افزار؛ همانطور که می‌دانید کشور روسیه یکی از هکرسازترین کشورهای دنیا است و گروه‌های سایبری بسیار توان‌مند و خطرناکی را پرورش داده است. با این وجود شاید شگفت زده شوید چون بر اساس خبرهای اخیر  این روسیه است که هم‌اکنون مورد حمله‌ی هکرها قرار گرفته است.

طبق گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین چند روز پیش جلسه‌ای با شورای امنیتی خود برگزار کرده و حمله‌های سایبری اخیر نیز یکی از عنوان‌های مورد بحث بوده است. اینطور که پیداست در چند روز اخیر میزان حملات گروه‌های سایبری به برخی شرکت‌های دولتی، سازمان‌های مالی، نهادهای بهداشتی و خبرگزاری‌های کشور روسیه چند برابر شده است.

رئیس جمهور روسیه در این مورد عنوان کرد:

اخیراً چندین بار برای از کار انداختن منابع اینترنتی مربوط به زیرساخت‌های ارتباطی روسیه تلاش شده است. وب‌سایت‌های رسمی سازمان‌های دولتی روسیه نیز مورد هدف چندین حمله‌ی جدی قرار گرفته‌اند. این حملات به قصد نفوذ غیر قانونی به شبکه‌ی برخی از کمپانی‌های پیشروی صورت گرفته و میزان این حملات اخیراً افزایش یافته است.

از اهداف مهم و بزرگ این حملات سایبری می‌توان به یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های روسیه با نام VTB، فروشگاه آنلاین Avito، شرکت تجارت الکترونیک Wildberries، شرکت فناوری Yandex، کمپانی غذایی Delivery Club و وب‌سایت اشتراک ویدیوی RuTube اشاره کرد. رئیس جمهور روسیه، آقای ولادیمیر پوتین، بر این باور است که بهترین تصمیم تمرکز روی فناوری‌ها و تولیدات داخلی است و این مشکلات از تحریم‌های اعمال شده نشأت گرفته‌اند.

با این وجود همانطور که می‌دانید ملی‌سازی فناوری‌هایی مانند تولید تراشه و سیستم‌های IT بسیار سخت‌تر از آنچه فکر می‌کنیم است و به زمان طولانی و هزینه‌های هنگفت نیاز دارد. اگر به خاطر داشته باشید هفته‌ی گذشته روسیه با استفاده از تراشه‌های موجود در لوازم خانگی مانند یخچال و ماشین لباس‌شویی در تانک‌های خود خبرساز شده بود.

در نظر داشته باشید هم‌اکنون هنوز هیچ‌یک از گروهک‌های سایبری معروف حمله به سازمان‌های دولت روسیه را گردن نگرفته‌اند و از این رو مشخص نیست که این حمله‌های سایبری سازمان یافته هستند یا فقط از کاهش امنیت روسیه به دلیل تحریم‌ها ناشی شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا