فناوری اطلاعات

تهدید ایلان ماسک برای فسخ قرارداد خرید توییتر

ایلان ماسک به توییتر هشدار داد اگر این شرکت اطلاعات مورد درخواست وی درباره حسابهای جعلی را فراهم نکند، ممکن است قرارداد خرید ۴۴ میلیارد دلاری این شرکت شبکه اجتماعی را فسخ کند.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل ازایسنا، برای نخستین بار نیست که ماسک علنا می گویند خرید توییتر ممکن است اتفاق نیافتد. اما این هشدار که در نامه‌ای از سوی وکلای ایلان ماسک به ویجایا گاد، مدیر حقوقی توییتر ارسال شده است، نشان دهنده تشدید این مسئله است و در آن توییتر متهم به نقض اساسی تعهدات توافق خود شده است.

تهدید ایلان ماسک برای برهم زدن قرارداد با ریزش ارزش سهام شرکتهای فناوری از جمله شرکت خودروسازی برقی تسلا به دلیل نگرانی سرمایه گذاران نسبت به کندی رشد اقتصادی و نرخ بهره بالاتر در مواجهه به تورم بی‌سابقه، همزمان شده است.

ارزش سهام توییتر روز دوشنبه ۱.۵ درصد سقوط کرد و به ۳۹.۵۷ دلار رسید که با قیمت ۵۲.۲۰ دلار توافق خرید این شرکت، فاصله زیادی دارند. سرمایه گذاران انتظار دارند ماسک توییتر را مجاب کند با قیمت پایین‌تری برای قرارداد فروش موافقت کند یا قرارداد خرید توییتر را برهم بزند.

وکلای ماسک در نامه به توییتر، درخواست وی برای جزییات مربوط به حسابهای ربات را مورد تاکید قرار داده و اعلام کردند وی حق دارد به قرارداد خرید خاتمه دهد زیرا این شرکت با عدم ارائه اطلاعات درخواستی وی، تعهدات خود را به شکل آشکاری زیرپا گذاشته است.

توییتر در پاسخ به این نامه، در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد این توافق را بر اساس شرایط توافق شده، کامل کند. توییتر به فراهم کردن اطلاعات به ماسک برای اجرای این معامله مطابق با شرایط توافق شده، ادامه خواهد داد.

ماسک اواسط ماه مه اعلام کرده بود قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری برای خرید توییتر را تا زمان دریافت اطلاعات درباره حسابهای جعلی و ربات معلق کرده و تصور می‌کند این حسابها حداقل ۲۰ درصد از کاربران توییتر را تشکیل می‌دهند در حالی که برآورد خود توییتر، پنج درصد است. بررسی‌های مستقل نشان داده‌اند که بین ۹ تا ۱۵ درصد از میلیون‌ها پروفایل توییتر، ربات هستند.

این میلیاردر کارآفرین وعده داده بود پس از خرید توییتر، در شیوه‌های نظارت بر محتوای توییتر، تغییراتی دهد و به تصمیماتی مانند ممنوعیت دائمی دسترسی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به توییتر، انتقاد داشته و وعده داده است با رباتهای اسپم در این پلتفرم مقابله خواهد کرد.

توییتر در حال حاضر کاربران را ملزم نمی‌کند با استفاده از هویت واقعی خود، برای عضویت در این پلتفرم ثبت نام کنند و به این ترتیب علنا به پروفایل‌های خودکار، جعلی و ناشناس اجازه فعالیت می‌دهد. جعل هویت و هرزنامه در توییتر ممنوع است و حسابهایی که معلوم شود با دست داشتن در کلاهبرداری‌ها، هماهنگ کردن کارزارهای سوءاستفاده یا بالا نشان دادن مصنوعی نرخ تعامل، هدفشان فریب یا گمراه کردن دیگران است را مجازات می‌کند.

ماسک در نامه‌ خود اعلام کرد به اطلاعات برای انجام تحلیل خود از کاربران توییتر نیاز دارد زیرا وی روشهای آزمایش این شرکت را قبول ندارد. توییتر اعلام کرد روی اظهارات خود پایبند بوده و نمی‌تواند اطلاعات اختصاصی درباره نحوه تولید آنها، ارائه کند.

کارشناسان حقوقی به رویترز اعلام کرده‌اند بیانیه رفع مسئولیت که توییتر در پیش بینی‌های خود از حسابهای هرزنامه استفاده کرده است، به این شرکت مصونیت حقوقی در برابر شکایتهای احتمالی می‌دهد خواه این شکایت از سوی ماسک باشد یا از سوی سهامدارانی که بر سر صحت اظهارنامه‌های رگولاتوری این شرکت معترض هستند.

بر اساس گزارش رویترز، حتی اگر برآورد توییتر دقیق نباشد، ایلان ماسک باید ثابت کند که این شرکت از روی عمد به دنبال گمراه کردن بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا