تکنولوژی

تسهیل توسعه کسب و کارهای دانش بنیان در زمینه فناوری های مکان محور

با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نقشه‌برداری کشور، تسهیل توسعه کسب و کارهای دانش بنیان در زمینه فناوری های مکان محور مورد موافقت طرفین قرار گرفت.

به گزارش البرز فاوا نیوز، تفاهم نامه ای میان منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری و مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور به امضا رسید که مهمترین هدف انعقاد این تفاهم نامه، مشارکت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نقشه برداری کشور در حمایت و گسترش کسب و کار های دانش بنیان در زمینه تجهیزات سامانه‌های نقشه برداری و ژئوماتیک توسط فارغ التحصیلان، کارآفرینان، مراکز تحقیقاتی و صاحبان ایده است.

شناسایی، صلاحیت سنجی و معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه مکان محور، کمک به اخذ مجوزهای مورد نیاز، نظارت بر نحوه اجرای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و غیره؛ بخشی از تعهدات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این تفاهم نامه مشترک است. منوچهر منطقی در مراسم امضای تفاهم نامه گفت: برای توسعه فناوری های مکان محور به اطلاعات موجود در سازمان نقشه‌برداری نیاز داریم.

وی افزود: اکنون گروه‌های مختلفی در ستاد توسعه فناوری‌ فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچون خودرو، ریلی و هوایی شکل گرفته است و تمام این گروه ها به دنبال هوشمند سازی خدمات خود هستند.

وی افزود: هوشمند سازی در این حوزه‌ها نیز بدون دسترسی به اطلاعات دقیق مکانی امکان پذیر نیست، بخش بزرگی از این اطلاعات دقیق در سازمان نقشه برداری متمرکز است. به گفته منطقی، ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه تامین تجهیزات، فناوری و خدمات مورد نیاز در حوزه مکان محور به کمک‌ سازمان نقشه برداری نیاز دارد.

وی همچنین تصریح کرد: اطلاعات مکان محور یکی از زیر بناهای مورد نیاز برای توسعه حمل و نقل در کشور است، به همین دلیل با کمک شرکت‌های دانش بنیان به دنبال توسعه این فناوری در کشور هستیم. همچنین مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور در این مراسم گفت: سازمان نقشه برداری کشور به عنوان تنها متولی تولید نقشه نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی در بخش غیرنظامی در کشور است.

وی اظهارداشت: متاسفانه تحریم‌های ظالمانه نیاز ما را به ظرفیت فناوری‌ها بیش از پیش ضروری کرده که در این برهه زمانی باید با یک عزم جدی قدم برداریم.

شفیعی گفت: یکی از نیازها و زیربنای استارت آپ ها استفاده از هوشمندسازی در بخش اطلاعات مکانی است که باید به طور دقیق و با جزئیات به آن بپردازیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا