فناوری اطلاعات

بهره‌برداری از آزمایشگاه ارزیابی محصولات هوش مصنوعی تا پایان سال

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری وسیع در بخش آموزش و پژوهش در حوزه هوش مصنوعی، از بهره‌برداری ملی از آزمایشگاه ارزیابی محصولات هوش مصنوعی این پژوهشگاه تا پایان سال خبر داد.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل ازایسنا، دکتر سید محمد رضوی‌زاده در رویداد ملی عصر امید در حوزه هوش مصنوعی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور، اظهار کرد: سرویس‌های پایه و مختلفی می‌توان با استفاده از هوش مصنوعی طراحی کرد که در کاربردهای مختلفی همچون پردازش زبان، بازشناسی گفتار، دستیاران مجازی و … استفاده می‌شوند، با توجه به روند رشد تکنولوژی در کشور هوش مصنوعی به زودی کاربردهای بسیاری در بحث‌های حقوقی، شبکه‌های اجتماعی، صنعت و کشاورزی کشور خواهد داشت.

وی با بیان اینکه امروزه در کشور بسیاری از این حوزه‌ها در بخش هوش مصنوعی فعالیت دارند، افزود: با توجه به بررسی‌های انجام شده ۱۵۰ شرکت در حوزه‌های مختلف هوش مصنوعی ثبت شدند و نیمی از این شرکت‌ها به صورت فعال حضور دارند؛ از محصولاتی همچون تشخیص چهره، پلاک‌خوان‌های مبتنی بر بینایی، پردازش گفتار و سرویس‌های گفتار به متن، دستیاران صوتی، حقوقی و … می‌توان نام برد که در کشور تولید شده‌اند.

دکتر رضوی‌زاده ضمن بیان اینکه امروزه در حوزه هوش مصنوعی صنعت بسیار جلوتر از حکمرانی پیش می‌رود و مسؤولان ما باید با آگاهی، سرعت را در رگولاتوری بیشتر کنند، خاطرنشان کرد: اعتقادمان این است که بحث شناسایی اولویت‌ها مهم است؛ با توجه به برنامه‌هایی که داریم، باید بدانیم چقدر می‌توانیم در حوزه‌های مختلف هوش مصنوعی اثرگذار باشیم. افزایش آگاهی عمومی جامعه باید بالا برود، شاید اطلاعاتی که عموم جامعه از چت جی‌پی‌تی دارند با تصورات واقع‌بینانه متناقض باشد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین اظهار کرد: تربیت نیروی انسانی هم یکی از مسائل مهم است؛ در بحث هوش مصنوعی یکی از الزامات اولیه، زیرساخت پژوهشی است. همچنین تعداد پردازشگرهای هوش مصنوعی در کشور بسیار محدود است؛ هنوز در بخش دانشگاهی نیازمند انتقال پردازش به خارج از کشور و بهره گرفتن از محصولات خارجی هستیم که برای توسعه هوش مصنوعی در کشور مناسب نیست.

دکتر رضوی‌زاده در ادامه گفت: در بحث تدوین برنامه‌های طولانی‌مدت در حوزه هوش مصنوعی و فناوری‌های جدید باید دانشگاهیان وارد شوند، یکی از مباحثی که وزارت ارتباطات به آن تمرکز دارد، مساله توجه به دانشگاهیان است. حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و کمک به پا گرفتن آن‌ها بحث بسیار مهمی است.

وی تصریح کرد: بحث رگولاتوری یکی از چالش‌هایی است که باید به آن بپردازیم و تدوین برنامه‌های طولانی‌مدت نیاز به پژوهش و دانشگاهیان دارد. در بحث آموزش هم سطح آگاهی عمومی را باید در دانشگاه‌ها بالا ببریم.

دکتر رضوی‌زاده اظهار کرد: هوش مصنوعی با توجه به اینکه به علوم کامپیوتر و داده مرتبط است، پس بیشترین ارتباط را به وزارت ارتباطات دارد. از طرفی وزارت ارتباطات متولی امور زیرساختی است و تجربه‌های مشابهی قبلا داشته است. این وزارتخانه نشان داده که می‌تواند به صورت چابک وظایف خود را مدیریت کند. حجم بسیار از داده‌های ارزشمند کشور نیز در اختیار وزارت ارتباطات است که در حوزه هوش مصنوعی استفاده شایانی از این داده‌ها می‌توانیم داشته باشیم.

رئیس پژوهشگاه ICT با اشاره به تدوین سند هوش مصنوعی با کمک مرکز ملی فضای مجازی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، خاطرنشان کرد: ما از سال ۱۳۹۹ در وزارت ارتباطات یک مرکز نوآوری هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد کرده‌ایم که قرار است مرکزیت فعالیت وزارت ارتباطات را دنبال کند. محورهای ما در این بخش شامل رگولاتوری، شناسایی کاربردها، تعاملات بین‌المللی، زیرساخت و … است.

دکتر رضوی‌زاده با بیان فعالیت‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده به عنوان مثال تهیه کتابچه‌هایی برای حوزه‌های مختلف کاربردی در هوش مصنوعی، اظهار کرد: پروژه‌هایی دیگر نیز در دست فعالیت داریم که در بحث ذائقه‌سنجی کاربران است و تحلیل شبکه‌های اجتماعی با کمک هوش مصنوعی است. یک پروژه هم با سازمان فضایی به صورت مشترک داریم و آن هم بحث تخمین زیر کشت محصولات کشاورزی در کشور با داده‌های ماهواره‌ای است که در حال توسعه تعداد محصولات هستیم.

وی در پایان با تأکید بر استانداردسازی در حوزه هوش مصنوعی، خبر داد: همچنین در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آزمایشگاهی راه‌اندازی خواهد شد که توسط آن بتوانیم محصولات هوش مصنوعی را ارزیابی کنیم و به آن رتبه بدهیم که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم به صورت رسمی از آن در سطح ملی بهره‌برداری کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا