تکنولوژی

امسال ماهواره‌های جدید به مدار لئو می‌فرستیم

وزیر ارتباطات در مورد برنامه‌های مربوط به توسعه اینترنت ثابت، پرتاب ماهواره و افزایش نرخ اینترنت توضیح داد.

فناوری برتر دیجیتال به نقل ار مهر، عیسی زارع پور در برنامه تلویزیونی صف اول شبکه ۶ سیما با اشاره به برنامه‌های وزارت ارتباطات درباره توسعه اینترنت فیبرنوری اظهار داشت: در همه جای دنیا بار اصلی ترافیک اینترنت بر دوش ارتباطات ثابت است اما در کشور ما به رغم محدودیت فرکانسی شبکه سیار، بیش از ۸۰ درصد بار ارتباطات بر دوش شبکه موبایل است.

وی با بیان اینکه اغلب دولت‌ها برای توسعه شبکه فیبرنوری هزینه‌های میلیارد دلاری انجام می‌دهند گفت: ما نسخه شفابخش ارتباطات ثابت را توسعه شبکه فیبر نوری می‌دانیم.

زارع پور با تاکید بر اینکه توسعه ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری در ۳ سال پروژه‌ای بسیار عظیم بوده حجم از پروژه تاکنون در این حوزه انجام نشده است، گفت: برآورد ما نشان می‌دهد که به ۳ میلیون کیلومتر فیبر نوری نیازمندیم.

وی ادامه داد: در این راستا یک بسته حمایتی آماده کرده‌ایم تا بازیگران و اپراتورها در لایه دسترسی ترغیب شوند که وارد این پروژه شوند.

به گفته وزیر ارتباطات، قرار است پروانه جدید اپراتوری فیبرنوری صادر شود که در راستای آن هم اپراتورهای ثابت و هم اپراتورهای سیار می‌توانند وارد این عرصه شوند. دولت نیز ۵ درصد از درآمد خود از محل اپراتورها را برای توسعه پورت فیبرنوری به آنها اختصاص می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه موانعی بر سر راه این پروژه وجود دارد که لازم است همه دستگاه‌های اجرایی همکاری کنند،

وی خاطرنشان کرد: نهضت فیبر کشی باید در کشور راه‌اندازی شود. زارع پور نیاز اصلی مردم را ارتباطات پر سرعت عنوان کرد و گفت: مطابق تبصره ۷ برنامه بودجه امسال نیز همه دستگاه‌ها مکلف شده‌اند که زیرساخت‌های خود را در اختیار اپراتورهای فیبرنوری قرار دهند. ما اولین قدم را با راه اندازی ۵۰۰ هزار پورت فیبر نوری در اسفندماه برداشتیم و هم اکنون نیز یک میلیون و ۴۰۰ هزار پورت فیبر نوری در کشور راه اندازی شده است که سرعتی بیش از ۳۰ مگابیت بر ثانیه به کاربران ارائه می‌دهد.

وی تاکید کرد: مردم تا دو ماه آینده از وضعیت توسعه فیبرنوری در مناطق مخابراتی خود آگاه خواهند شد.

تثبیت لایه لئو با پرتاب ماهواره‌های جدید

وزیر ارتباطات در خصوص آخرین وضعیت توسعه حوزه فضا گفت: ظرفیت‌های بسیار خوب و نیروی انسانی با انگیزه در حوزه فضایی داریم و راهبرد ما نیز استفاده حداکثری از ظرفیت فضا برای حل مشکلات مردم و کاربردی کردن صنعت فضا است.

وی با اشاره به اینکه اولین جلسه شورای عالی فضایی پس از چندین سال در اواخر سال گذشته برگزار شد گفت: مصوبات خوبی نیز در این زمینه داشتیم. تثبیت لایه لئو در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری زمین برای ماهواره‌های سنجش و منظومه‌های ماهواره‌ای از جمله مصوبات این شورا است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: مشکلاتی در حوزه پرتابگر وجود داشت که با پیگیری رئیس جمهور و مأموریت ویژه که به اینجانب برای هماهنگی با دستگاه‌های مسئول داده شد، یک قدم به این موضوع نزدیکتر شدیم.

وی گفت: اولین ماهواره با پرتابگر بومی را اسفند ماه به فضا پرتاب کردیم و توانستیم به تثبیت لایه لئو برسیم.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: امسال ماهواره‌های جدید به فضا می‌فرستیم و بحث تثبیت لایه لئو را در برنامه داریم. همچنین قصدمان این است که به مرکز منطقه‌ای پرتاب در این لایه تبدیل شویم.

وی گفت: ما جزو ۱۰ تا ۱۲ کشوری هستیم که دارای توان ساخت و پرتاب ماهواره بر بوده و در این حوزه کاملاً مستقل هستیم. البته این ابتدای راه است و باید به مدار ژئو در ۳۶۰۰۰ کیلومتری زمین برسیم. این موضوع نیازمند برنامه فشرده و کار جهادی است و دستور رئیس‌جمهور نیز این است که محقق شود.

وزیر ارتباطات گفت: برای کاربردی سازی صنعت فضایی از اطلاعات فضایی برای حل مشکلات استفاده خواهیم کرد و تاکنون نیز ۴ سامانه از جمله سامانه پایش آتش سوزی، منابع آبی و گرد و غبار را در این راستا راه‌اندازی کردیم. در همین حال سرریز فناوری‌های فضایی در صنایع دیگر می‌تواند مشکلات صنایع کشور را حل کند که در این زمینه نیز با وزارت صنعت برنامه‌هایی را پیش می بریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا