کامپیوتر

ادعای افزایش عملکرد هر پردازنده‌ تا 100 برابر !

Flow Computing با برخی از انفجاری ترین ادعاهای یک شرکت فناوری نوظهور که در مدت طولانی شاهد آن بوده ایم، از حالت مخفی خارج شده است. فلو که برگرفته از مرکز تحقیقات فنی VTT فنلاند است، می‌گوید که واحد پردازش موازی (PPU) آن می‌تواند «عملکرد 100 برابری بهبود یافته برای هر معماری CPU» را فعال کند. این استارت‌آپ به‌تازگی ۴ میلیون یورو سرمایه اولیه را به دست آورده است و بنیان‌گذاران و حامیان آن از دنیای فناوری می‌خواهند تا برای عصر خود یعنی «CPU 2.0» آماده شود.

فناوری برتر دیجیتال به نقل از تامز هاردور؛ به گفته تیمو والتونن، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Flow Computing، PPU جدید برای شکستن رکود چند دهه در عملکرد CPU طراحی شده است. والتونن می گوید که این باعث شده است که CPU ضعیف ترین حلقه در محاسبات در سال های اخیر باشد. مدیر عامل Flow به جرأت ادعا کرد: «Flow قصد دارد انقلاب SuperCPU را از طریق معماری جدید رادیکال واحد عملکرد موازی (PPU) رهبری کند، که عملکرد هر CPU را تا 100 برابر می‌کند.

ادعا می شود که PPU Flow به طور گسترده ای با معماری های CPU موجود سازگار است. ادعا می شود که هر CPU معماری فعلی Von Neumann می تواند یک PPU را ادغام کند. طبق یک بیانیه مطبوعاتی که دریافت کردیم، Flow قبلا مجوزهای PPU بهینه سازی شده را برای هدف قرار دادن پردازنده های موبایل، رایانه شخصی و مرکز داده آماده کرده است. در بالا، اسلایدی را می بینید که PPU های Flow را با 4 تا 256 هسته پیکربندی شده است.

ادعای جالب دیگر این است که یک PPU یکپارچه می‌تواند عملکرد خیره‌کننده 100 برابری خود را بدون توجه به معماری و با سازگاری کامل با نرم‌افزار به عقب، افزایش دهد. معماری‌ها/طراحی‌های معروف CPU مانند X86، Apple M-Series، Exynos، Arm و RISC-V با نام بررسی می‌شوند. این شرکت ادعا می‌کند که با وجود سازگاری گسترده و تقویت عملکرد موازی موجود در همه نرم‌افزارهای موجود، همچنان مزایای ارزشمندی از کامپایل مجدد نرم‌افزار برای PPU به دست خواهد آمد. در واقع، کامپایل مجدد برای رسیدن به بهبود عملکرد 100 برابری ضروری است. این شرکت می‌گوید کدهای موجود تا ۲ برابر سریع‌تر اجرا می‌شوند.

PC DIYers به ​​طور سنتی سیستم هایی را با ترجیحات خود با انتخاب و بودجه بندی بین CPU و GPU متعادل می کنند. با این حال، استارت‌آپ ادعا می‌کند که Flow «نیاز به شتاب گران قیمت GPU دستورالعمل‌های CPU در برنامه‌های کاربردی را از بین می‌برد». در همین حال، هر کمک پردازشگر موجود مانند واحدهای ماتریکس، واحدهای برداری، NPU یا در واقع GPUها از یک “CPU بسیار توانمندتر” بهره خواهند برد.

Flow تفاوت های کلیدی بین PPU خود و یک GPU مدرن را در یک سند متداول توضیح می دهد. “PPU برای پردازش موازی بهینه شده است، در حالی که GPU برای پردازش گرافیکی بهینه شده است.” PPU بیشتر با CPU ادغام شده است، و شما می توانید آن را به عنوان یک پردازشگر مشترک در نظر بگیرید، در حالی که GPU یک واحد مستقل است که بسیار ضعیف تر به CPU متصل است. همچنین اهمیت عدم نیاز PPU به هسته جداگانه و عرض موازی متغیر آن را برجسته می کند.

تهیه و ترجمه: عسگر حیدری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا