فناوری اطلاعات

استقرار پلت‌فرم‌های داخلی در پارک‌های علم و فناوری

طبق آیین نامه حمایت از کسب و کارهای دیجیتال، سکوها یا پلت‌فرم‌های داخلی مشمول می‌توانند از مزایای قانونی حضور در پارک های علم وفناوری برخوردار شوند.

به گزارش فناوری برتر دیجیتال به نقل از ایسنا، آیین نامه حمایت از کسب و کارهای دیجیتال هفته گذشته توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف حمایت از کسب و کاری دیجتال آسیب دیده رونمایی شد.

طی یک ماه و نیم گذشته ملاحظات امنیتی ایجاد شده برای دو پلت‌فرم خارجی که بخشی از کسب و کارهای مردم روی آنها بود سبب شتاب در روند تصویب این آیین نامه شد. به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این آیین نامه تسهیلات بسیار خوبی در بخش‌های گوناگون پیش بینی شده است که به اعتقاد او گام بسیار بزرگ و بلندی برای حمایت کسب و کارهای اینترنتی است و اگر این مصوبه به شکل کامل اجرا شود، حتما اتفاق بزرگی در کشور خواهد افتاد. صرف نظر از اینکه در ادامه برای دو پلت‌فرم خارجی چه اتفاقی رخ می‌دهد، این مسیر دنبال و این ظرفیت برای کسب و کارهای اینترنتی فراهم می شود که بتوانند خود را ارتقاء دهند؛ همچنین بر حمایت دولت از کسب و کارهای اینترنتی تأکید شده و گفته شده دولت حتما این مسیر را دنبال خواهد کرد.

در آیین نامه مذکور که شامل ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت دولتی برای حمایت از کسب و کارها و فعالان آنها است مواردی مانند تأمین منابع برای تجهیزات مورد نیاز سکوهای مشمول، تسهیل مجوز کسب و کار، حفظ حریم خصوصی کسب و کار ها و کاربران، ارائه خدمات دولتی در سکوهای مشمول و تسهیل استقرار سکوهای مشمول درپارک های علم و فناوری برای کاربران و پلتفرم های داخلی درنظر گرفته شده است.

در بخش مربوط به تأمین منابع برای تجهیزات مورد نیاز سکوهای مشمول اعلام شده است تسهیلاتی از صندوق نوآوری و شکوفایی به سکوها برای توسعه زیرساخت‌های خود ارائه می شود؛ به عبارتی صندوق نوآوری و شکوفایی صندوق‌های پژوهش  و فناوری و صندوق کارآفرینی امید موظف‌اند تسهیلات لازم و با حداقل سود را جهت تأمین امکانات، تجهیزات شبکه، تجهیزات ذخیره‌سازی و پردازش داده‌ها، برای ارائه دهندگان خدمات ابری و مراکز داده‌ای که به سکوهای مشمول ارائه خدمت می‌کنند، در چارچوب اساس نامه خود فراهم کنند. همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تأمین زیرساخت‌های اولیه سکوها حمایت می‌کند.

حفظ حریم خصوصی کسب و کارها و کاربران از دیگر حمایت‌های درنظر گرفته شده در این آیین نامه است که گفته شده داده‌های کاربران در سکوهای مشمول جزو اسرار تجاری بوده و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود. در بخش ارائه خدمات دولتی در سکوها نیز اعلام شده طی یک برنامه زمان‌بندی شده و به مرور خدمات دولتی از طریق سکوها به مردم ارائه خواهد شد.

اما در این آیین‌نامه حمایت ویژه‌ای برای سکوها مشمول درنظرگرفته شده است و آنها می‌توانند از مزایای قانونی حضور در پارک‌های علم وفناوری برخوردار شوند. در واقع به منظور حمایت و برخورداری سکوها از مزایای استقرار در پارک‌های علم و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است شرایط پذیرش و استقرار دفتر های اصلی و شعب پلتفرم های مشمول را در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات یا شعب استانی آن فراهم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا